Prowadnice rowerowe. W Gdyni jest ich coraz więcej

  • 20.11.2018, 09:02
  • UM Gdynia
Prowadnice rowerowe. W Gdyni jest ich coraz więcej fot. Jakub Furkal / Zespół Prasowy UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
W Gdyni sukcesywnie powstają nowe pasy rowerowe umożliwiające swobodne i bezpieczne poruszanie się cyklistów po mieście. A co, gdy trzeba zsiąść z roweru, aby wprowadzić go pod górę lub po schodach? Z pomocą przychodzą specjalne prowadnice, których cały czas w naszym mieście przybywa.

Jazda na rowerze w Gdyni jest coraz przyjemniejsza i bezpieczniejsza. Powstają nowe pasy, dzięki którym miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą swobodnie poruszać się po mieście oraz drogi rowerowe, które stanowią element międzynarodowej trasy R-10, czyli Nadmorskiego Szlaku Hanzeatyckiego. Nie tak dawno wprowadzone zostały rowery towarowe cargo, a w niedługiej przyszłości na gdyńskie ulice wyjadą rowery systemu metropolitalnego Mevo. Istnieją również inne udogodnienia, o których nie wszyscy wiedzą. Prowadnice, czyli specjalne rynny zainstalowane przy schodach.

- Są to prowadnice, po których można wprowadzać i sprowadzać rowery. To znacznie wygodniejsze rozwiązanie od dźwigania i wnoszenia rowerów na rękach. Stosowane są w miejscach o dużych nachyleniach lub tam, gdzie nie ma możliwości podjazdu w łagodniejszy sposób – wyjaśnia Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. komunikacji rowerowej.

Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze
Ogłoszenie lokalne Pomorze

Schody i prowadnice rowerowe w parku Kolibki na granicy Gdyni i Sopotu, przy ujściu potoku Swelina, przeszły gruntowny remont. Wymienione na nowe zostały również poręcze oraz prowadnice rowerowe. Te ostatnie dodatkowo pokryto specjalną żywicą, aby koła rowerów nie ześlizgiwały się. Ziemia u podnóża schodów została wyprofilowana. Remont wykonał Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni za kwotę ok. 40 tys. zł.

Dla wygody rowerzystów, na wniosek rady dzielnicy Mały Kack, prowadnice zyskały również schody prowadzące od ul. Przemyskiej do Szkoły Podstawowej nr 13. Metalowe, z antypoślizgową nawierzchnią i malowane wytrzymałą, trzyskładnikową farbą kosztowały 7 tys. zł.

W planach jest montaż kolejnych prowadnic - tym razem w Orłowie na kładce nad torami kolejowymi. Realizacja tego zadania uzależniona jest od możliwości PKP.

 

UM Gdynia

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paweł
Paweł 20.11.2018, 23:10
Pamiętam jak dwa lata temu pchałem rower na tych schodach. Cieszę się, że Gdynia idzie rowerowo do przodu. Należy jednak zadać pytanie, czy takie prowadnice to rozwiązanie godne XXI wieku.

Pozostałe