Lotnisko dla Muzeum Hymnu Narodowego

  • 29.11.2018, 07:48
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku
Lotnisko dla Muzeum Hymnu Narodowego fot. materiały prasowe Haute a ceux qui nous ont enchaine, Charles Philipon, 1848-1862, papier, litografia barwna

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK/BĘDOMIN 27 listopada 2018 roku Tomasz Kloskowski Prezes Zarządu Portu Lotniczego w Gdańsku i Wojciech Bonisławski Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku podpisali umowę o sfinansowaniu przez Port Lotniczy w Gdańsku zakupu zespołu 349 grafik – fragmentu kolekcji dra Andrzeja Nieuważnego, który znajdzie się w zbiorach Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie – oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Tym razem wsparcie, jakiego Port Lotniczy w Gdańsku udziela Muzeum Narodowemu, od wielu już lat, doskonale wpisuje się w obchody Jubileuszu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Grafiki, o które bogatszy wkrótce będzie zbiór Muzeum Hymnu Narodowego mają bowiem ogromne znaczenie dla tej części działalności instytucji, która dotyczy ważnych dla historii Pomorza i Gdańska wydarzeń okresu napoleońskiego.

Grafiki przedstawiają kluczowe wydarzenia epoki napoleońskiej, najważniejsze postaci tego okresu, a także wizerunki formacji wojskowych. W skład kolekcji wchodzi też kirys (zbroja osłaniająca korpus żołnierza) będący na wyposażeniu ciężkiej kawalerii w okresie napoleońskim. Najstarsze z zakupionych obiektów powstały w końcu XIII w., najmłodsze są datowane na XX w.

Twórcą i właścicielem kolekcji grafik był dr Andrzej Nieuważny, znawca epoki napoleońskiej i wybitny popularyzator historii. Wieloletni pracownik Zakładu Historii XIX wieku Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dr Nieuważny był częstym gościem w Gdańsku, Tczewie i Będominie, gdzie prowadził wykłady oraz współorganizował spotkania i inscenizacje historyczne. Był m.in. narratorem w widowisku Bitwa o Twierdzę Wisłoujście oraz w organizowanej co roku przez Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie Batalii Napoleońskiej.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe