85. Urodziny Dworca Morskiego

  • 6.12.2018, 08:08
  • UM Gdynia
85. Urodziny Dworca Morskiego
Podziel się:
Oceń:
Niezwykły spektakl-słuchowisko, odgłosy odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięki ulicy w Nowym Jorku, listy emigrantów czytane przez Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza. Tego wszystkiego będziemy mogli doświadczyć podczas 85. urodzin Muzeum Emigracji już 8 grudnia.

8 grudnia 1933 roku Gdynia stała się centrum na mapie ruchu pasażerskiego całej Polski. To właśnie z otwartego tego dnia budynku Dworca Morskiego Polacy wyruszali w daleki świat, a przy nabrzeżu Francuskim cumowały legendarne polskie transatlantyki.

W tym roku urodziny Dworca Morskiego to święto, podczas którego wraz z zaproszonymi artystami i uczestnikami będzie można wyruszyć w pełną emocji i wzruszeń podróż w czasie i przestrzeni. Kanwą wydarzenia słowno-muzycznego będą listy polskich emigrantów, które odzwierciedlają emocje ludzi opuszczających kraj bądź przebywających na emigracji.

Praca Tczew Dziennikarz
Praca Tczew Dziennikarz
Praca Tczew Dziennikarz

- Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy Danutę Stenkę i Roberta Więckiewicza, którzy na żywo czytać będą wybrane fragmenty listów emigrantów, świadectw indywidualnych ludzkich losów – mówi Jakub Szałek, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni.

Aby oddać emocje towarzyszące emigrantom zarówno z końca XIX wieku jak i współczesnym, na potrzeby spektaklu zostało starannie wyselekcjonowanych 30 listów pochodzących ze zbiorów Muzeum Emigracji w Gdyni.

- Spektakl-słuchowisko odbędzie się w technice binauralnej – dodaje Jakub Szałek, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni.

Oznacza to, że osoby siedzące na widowni wyposażone zostaną w słuchawki, przez które słuchać będą nie tylko głosów aktorów, ale także całej gamy specjalnie przygotowanych dźwięków: odgłosu odpływającego statku pasażerskiego z tłumem podróżnych na pokładzie, dźwięków ulicy w Nowym Jorku dokąd przybywali emigranci. W ten sposób wykreowany zostanie dźwiękowy świat, zapisany w listach Polaków opuszczających kraj.

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe