Robot kuchenny – jaki wybrać, by wyręczył Cię w kuchni?

  • 31.01.2019, 09:56 (aktualizacja 31.01.2019, 10:05)
  • redakcja
Robot kuchenny – jaki wybrać, by wyręczył Cię w kuchni?
Podziel się:
Oceń:
Jeśli myślisz o wielofunkcyjnym pomocniku kuchennym, na pewno na myśl przychodzi Ci robot kuchenny. To zdecydowanie wielozadaniowy sprzęt: utrze składniki na kruszonkę, zmiksuje masę, wyrobi ciasto na pizzę i posieka składniki na sałatkę. Niektóre modele mają też funkcję podgrzewania składników. Do tego dochodzą dodatkowe elementy wyposażenia, takie jak blender czy wyciskarka, dzięki którym robot w wielu kuchniach może stać się jedynym przydatnym urządzeniem. Pytanie, jaki model wybrać, by odpowiadał konkretnym oczekiwaniom i przyspieszył przygotowywanie potraw.

 

Robot z misą czy bez?

 

Podstawowy podział robotów kuchennych to rozróżnienie na modele z misą i bez niej. Który sprawdzi się lepiej? Wszystko zależy od tego, w czym robot ma Ci pomagać, ale też od tego, jak duża jest Twoja kuchnia. Robot bez misy, czyli standardowy mikser kuchenny, to kompaktowy sprzęt, który zmieścisz nawet na niewielkim metrażu. Z jego pomocą wykonasz proste czynności: ubijesz pianę z białek lub wymieszasz składniki na lekką masę. Jego zaletą jest też niewielka cena i poręczność.

 

 

Kiedy lepiej sprawdzi się robot z misą? Wtedy, gdy posiadasz w kuchni dodatkowe miejsce, w którym możesz go przechowywać, a także potrzebujesz kuchennego pomocnika z większą mocą. Robot planetarny, bo taka jest jego alternatywna nazwa, przede wszystkim jest bardzo wygodny w użyciu. Wystarczy włączenie sprzętu, a misa zacznie sama się obracać. Ty w tym czasie możesz dorzucać kolejne składniki lub zająć się pobocznymi czynnościami.

 

 

Do ewidentnych zalet robota z misą można zaliczyć jego dużą moc – tego typu modele, w przeciwieństwie do mikserów ręcznych, potrafią bez wysiłku wyrobić gęste ciasto. Mają też dużą skalę regulacji prędkości (nawet 10 stopni), a także występują w zestawach.

 

 

Co jest ważne w robocie kuchennym?

 

Przyjrzyjmy się robotom kuchennym z misą – jakie elementy powinny posiadać, by stały się prawdziwymi pomocnikami w gotowaniu i pieczeniu? I analogicznie – które dodatki nie są niezbędne do prawidłowej pracy tego typu urządzeń?

 

 

Zwróć uwagę na te parametry robota kuchennego:

 

·         Moc – najważniejszy element robota. Im wyższa jej wartość, tym lepiej sprzęt poradzi sobie z miksowaniem i ucieraniem, szczególnie gęstych mas. Standardowa moc to ponad 700 W. Jeśli wybrany model posiada taką wartość, poradzi sobie z większością zadań. Ugniatanie dużej ilości ciasta jest bezpieczne z modelem o ponad 1000 W.

 

 

·         Liczba obrotów – moc to nie wszystko. Istotna jest też liczba obrotów na minutę, która wskazuje, jak dobrze robot poradzi sobie z połączeniem składników w jedną masę. Standardowe modele potrafią wykonać 300 obrotów na minutę, a te najlepsze rozpędzają się nawet do kilku tysięcy obrotów na minutę. Dobrze, by liczbę obrotów można było regulować ręcznie, w zależności od gęstości substancji, którą poddajemy obróbce.

 

 

·         Pojemność misy – szczególnie ważna, gdy dokonujesz zakupu przez internet i nie możesz na własne oczy przekonać się o wymiarach urządzenia. Jeżeli przygotowujesz niewielkie posiłki, np. dla dwóch osób, wystarczająca będzie misa o pojemności 2-3 litrów. Większe porcje przygotujesz ponad 3-litrowej misie.

 

 

Nie wiesz, jaki robot kuchenny wybrać? Sprawdź ofertę Neo24: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/robotykuchenne.html i polecane roboty kuchenne.
_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe