Przelała oszustowi 200 tys. złotych. Podawał się za lekarza na misji ONZ.

  • 07.02.2019, 10:39 (aktualizacja 07.02.2019, 10:54)
  • KMP Gdańsk
Przelała oszustowi 200 tys. złotych. Podawał się za lekarza na misji ONZ.
Podziel się:
Oceń:
GDAŃSK 55-letnia kobieta straciła ponad 200 tys. zł. Została oszukana przez osobę podającą się za lekarza misji pokojowej ONZ. Kobieta kilkakrotnie przelewała pieniądze na konto wskazane przez oszusta. Obiecywał jej, że chce zamieszkać z nią w Polsce i spędzić z nią resztę życia, ale nie może opłacić swojej podróży i pobytu, ponieważ na misji nie może korzystać ze swojego konta. Policjanci pracują nad ustaleniem tożsamości i zatrzymaniem sprawcy a zarazem przestrzegają przed takimi oszustwami.

Policjanci z Gdańska pracują nad sprawą oszustwa. Ofiarą padła 55-letnia mieszkanka Gdańska. Kobieta padła ofiarą internetowego oszusta, z którym nawiązała znajomość pod koniec grudnia ubiegłego roku na jednym z portali randkowych. Garret podawał się za lekarza chirurga- ortopedę pracującego na misji ONZ w Afganistanie. Kobieta zaczęła z nim korespondować. Po kilku tygodniach Garret wyznał kobiecie miłość i napisał, że chciałby zamieszkać z nią w Polsce i wziąć z nią ślub. Oszust podkreślił również, że jego podróż i pobyt w Polsce będzie możliwy tylko wtedy, jeżeli kobieta go w całości opłaci...ponieważ on, w Kabulu gdzie stacjonuje, nie może korzystać ze swojego konta bankowego. Pokrzywdzona po rozmowie z nim otrzymała wiadomość mailową a napisem ONZ, w którym otrzymała dane do wpłaty za urlop mężczyzny w Polsce, pokrzywdzona wybrała najdłuższy urlopu, za który miała zapłacić zgodnie z dyspozycją w mailu ponad 24 tys. zł. Potem przychodziły kolejne maile z poleceniami wpłat m.in. za bilet lotniczy, ubezpieczenie, opłaty lotniskowe itp. W sumie kobieta przelała ponad 200 tys. zł. Kiedy kobieta otrzymała kolejną wiadomość o tym, że mężczyzna z powodu trwającej wojny nie może opuścić lotniska i że potrzebny jest tym razem prywatny śmigłowiec, za który pokrzywdzona ma zapłacić kolejne kilkadziesiąt tysięcy zorientowała się, że padła ofiarą oszusta. W banku, do którego poszła pokrzywdzona potwierdzono jej przypuszczenia.

Przedwczoraj kobieta w komisariacie policji złożyła zawiadomienie w sprawie oszustwa. Policjanci powiadomili prokuraturę i pracują nad tą sprawą, aby ustalić tożsamość i zatrzymać sprawcę tego przestępstwa.

Policjanci przypominają:

Przestępcy w sieci posuwają się do najróżniejszych metod. Oszustwo na żołnierza, lekarza, budowniczego mostów w dalekich krajach jest jedną z form tego procederu i nie jest czymś nowym. Zawierając nowe znajomości, należy być ostrożnym w szczególności, gdy osoba, którą dopiero co poznaliśmy, oczekuje od nas wpłacania pieniędzy lub przekazywania innych korzyści. Pamiętajmy, że oszuści podczas korespondencji czy rozmów telefonicznych grają na emocjach. Wykorzystują litość, strach, lęk – wszystko po to, aby zmanipulować potencjalną ofiarę, zdobyć informacje o posiadanych oszczędnościach oraz doprowadzić do przekazania tych pieniędzy. Pamiętajmy, że oszuści wywierając na swoich rozmówcach presję upływającego czasu, instruują jak, gdzie i komu należy przekazać wypłacone pieniądze, a potem kontakt się urywa. Coraz częściej do popełniania przestępstw wykorzystują uczucia i emocje. Tak jak chociażby w opisanej historii.

 

 

KMP Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe