Zapadł wyrok w sprawie skandalicznego pochówku w śmieciach na tczewskim cmentarzu

  • 14.02.2019, 08:55
  • Karol Uliczny
Zapadł wyrok w sprawie skandalicznego pochówku w śmieciach na tczewskim cmentarzu źródło: tczewska.pl

Podziel się:

Oceń:

Były zarządca tczewskiego cmentarza ma przeprosić na łamach dwóch tytułów prasowych rodzinę zmarłego 57-latka, którego pochowano w grobie pełnym odpadów. Do głośnego na cały kraj pogrzebu doszło we wrześniu 2016 r. Jednocześnie żonie zmarłego nie udało się wywalczyć zadośćuczynienia od zarządcy oraz gm. miejskiej Tczew. Wyrok jest nieprawomocny.

Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zapadł wyrok pierwszej instancji w sprawie skandalicznego pogrzebu, który miał miejsce na cmentarzu komunalnym przy ul. Rokickiej w Tczewie, 24 września 2016 r. Wdowa po zmarłym pozwała urząd miasta oraz ówczesnego zarządcę cmentarza o naruszenie dóbr osobistych w postaci kultu pamięci osoby zmarłej. 

Wzajemnie obarczali się winą

O tej sprawie informowały media w całym kraju. 24 września 2016 r. rodzina i bliscy zmarłego mieszkańca Tczewa byli świadkami, jak trumnę z ciałem złożono do grobu, w którym znajdowały się szkło, gruz, a nawet opona. Jak się okazało, wcześniej w tym miejscu funkcjonowało dzikie wysypisko śmieci. Zszokowana zajściem wdowa poinformowała o sprawie media. Gdy prokuratura umorzyła śledztwo oceniając, że udostępnienie grobu pełnego nieczystości i złożenie w nim zwłok nie było znieważeniem miejsca pochówku w świetle przepisów kodeksu karnego, mieszkanka Tczewa wystąpiła z pozwem cywilnym przeciwko miastu oraz ówczesnemu zarządcy (zrezygnował z prowadzenia cmentarza w 2017 r., którym obecnie administruje ZUK). Pozwani wzajemnie obarczali się winą i próbowali zrzucić odpowiedzialność na firmę pogrzebową. Zarządca zeznał, że zakres jego obowiązków szczegółowo określono w Regulaminie cmentarza, a ewidentnych zaniedbań miało dopuścić się przedsiębiorstwo pogrzebowe, poprzez wadliwe wykopanie grobu. Z kolei gmina zapewniła, że dochowała swoich obowiązków związanych z organizacją cmentarza w czasie jego zakładania. (...)

Karol Uliczny

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe