Olbrzymia kompostownia planowana na Żuławach. Mieszkańcy mają się czego obawiać?

  • 01.03.2019, 08:31
  • (MW) / tczewska.pl / opr. red.
Olbrzymia kompostownia planowana na Żuławach. Mieszkańcy mają się czego obawiać? Materiały PRU Lichnowy sp. z o.o. Tak mają wyglądać tunele, w których będą magazynowane i przetwarzane odpady organiczne.

Podziel się:

Oceń:

W gminie Lichnowy, może powstać olbrzymia kompostownia, do której planuje się dowozić 75 tys. ton odpadów organicznych w skali roku. Mieszkańcy zarówno tej gminy, jak i pobliskiego Nowego Stawu boją się możliwych nieprzyjemnych zapachów i już protestują przeciwko inwestycji. Czy również tczewianie powinni obawiać się nieodległej budowy?

Wraz z początkiem roku do wójta gm. Lichnowy wpłynął wniosek o rozpatrzenie wniosku w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pod nazwą „Modernizacja gospodarstwa Rolnego Przedsiębiorstwa Rolno – Usługowego Lichnowy Sp. z o.o. w Lichnowach, gm. Lichnowy, pow. Malborski, woj. Pomorskie”. W związku z tym 5 lutego br. wójt poinformował sołtysów o planowanej budowie i prosił o przekazanie tej informacji dalej. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Ci mówią budowie kompostowni stanowcze „nie”. 

500 ton odpadów dziennie 

Na terenie działającego już Przedsiębiorstwa Rolno - Usługowego Lichnowy Sp. z o.o., mają zostać wybudowane tunele do kompostowania odpadów organicznych. Według szacunków spółki do przedsiębiorstwa ma być ich przywożonych maksymalnie do 500 ton dziennie, a w skali roku do 75 tys. ton, dając rocznie 52,5 tys. ton kompostu. Wszystko to ma być przetwarzane w 10 tunelach na obszarze ok. 3 ha. Wytworzony kompost zostanie wykorzystany na potrzeby przedsiębiorstwa, którego pola znajdują się wokół zakładu w Lichnowach, a także w Palczewie, Juszkowach i Straszynie. Łącznie ok. 600 ha pól uprawnych zostałoby zasilonych wytworzonym kompostownikiem. Mieszkańcy okolicznych terenów już niepokoją się o stan dróg w swojej gminie, ale nie tylko to jest ich zmartwieniem. Najbardziej obawiają się zapachów dochodzących z tuneli. I choć firma broni się i zapewnia, że nie będzie dla okolicznych kłopotem, niewielu w to wierzy. (...)

(MW) / tczewska.pl / opr. red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe