Hossa
Hossa
Hossa

Olbrzymia kompostownia planowana na Żuławach. Mieszkańcy mają się czego obawiać?

  • 01.03.2019, 08:31
  • (MW) / tczewska.pl / opr. red.
Olbrzymia kompostownia planowana na Żuławach. Mieszkańcy mają się czego obawiać? Materiały PRU Lichnowy sp. z o.o. Tak mają wyglądać tunele, w których będą magazynowane i przetwarzane odpady organiczne.
Podziel się:
Oceń:
W gminie Lichnowy, może powstać olbrzymia kompostownia, do której planuje się dowozić 75 tys. ton odpadów organicznych w skali roku. Mieszkańcy zarówno tej gminy, jak i pobliskiego Nowego Stawu boją się możliwych nieprzyjemnych zapachów i już protestują przeciwko inwestycji. Czy również tczewianie powinni obawiać się nieodległej budowy?

Wraz z początkiem roku do wójta gm. Lichnowy wpłynął wniosek o rozpatrzenie wniosku w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji pod nazwą „Modernizacja gospodarstwa Rolnego Przedsiębiorstwa Rolno – Usługowego Lichnowy Sp. z o.o. w Lichnowach, gm. Lichnowy, pow. Malborski, woj. Pomorskie”. W związku z tym 5 lutego br. wójt poinformował sołtysów o planowanej budowie i prosił o przekazanie tej informacji dalej. Na reakcję mieszkańców nie trzeba było długo czekać. Ci mówią budowie kompostowni stanowcze „nie”. 

Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska
Politechnika Gdańska

500 ton odpadów dziennie 

Na terenie działającego już Przedsiębiorstwa Rolno - Usługowego Lichnowy Sp. z o.o., mają zostać wybudowane tunele do kompostowania odpadów organicznych. Według szacunków spółki do przedsiębiorstwa ma być ich przywożonych maksymalnie do 500 ton dziennie, a w skali roku do 75 tys. ton, dając rocznie 52,5 tys. ton kompostu. Wszystko to ma być przetwarzane w 10 tunelach na obszarze ok. 3 ha. Wytworzony kompost zostanie wykorzystany na potrzeby przedsiębiorstwa, którego pola znajdują się wokół zakładu w Lichnowach, a także w Palczewie, Juszkowach i Straszynie. Łącznie ok. 600 ha pól uprawnych zostałoby zasilonych wytworzonym kompostownikiem. Mieszkańcy okolicznych terenów już niepokoją się o stan dróg w swojej gminie, ale nie tylko to jest ich zmartwieniem. Najbardziej obawiają się zapachów dochodzących z tuneli. I choć firma broni się i zapewnia, że nie będzie dla okolicznych kłopotem, niewielu w to wierzy. (...)

(MW) / tczewska.pl / opr. red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe