114 fotografii oraz godziny zarejestrowanych wspomnień mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte w Muzeum Gdańska

  • 14.03.2019, 09:37
  • Muzeum Gdańska
114 fotografii oraz godziny zarejestrowanych wspomnień mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte w Muzeum Gdańska fot. A. Gierszewski (Muzeum Gdańska) 114 fotografii mieszkańców Wisłoujścia trafia do digitalizacji w Muzeum Gdańska

Podziel się:

Oceń:

Muzeum Gdańska we współpracy z mieszkańcami Wisłoujścia i Westerplatte rozpoczęło projekt zbierania pamiątek dokumentujących historię powojennego Gdańska. Do muzeum trafiło 114 fotografii, a czterech mieszkańców udzieliło blisko 20 godzin wywiadów. Projekt zakończy się pod koniec 2019 r. Materiały zostaną umieszone na stronach gdańskiego muzeum, ale cześć z nich zobaczymy w maju br.

– Zbieranie pamiątek powojennego Gdańska i poznawanie losów jego mieszkańców to jeden z najważniejszych obszarów działalności naszego muzeum, który realizujemy od 2016 r. Dotychczas otrzymaliśmy od gdańszczanek i gdańszczan kilkaset pamiątek oraz nagraliśmy setki godzin relacji o życiu w mieście w XX wieku. Najważniejszym założeniem tej działalności jest dzielenie się pozyskanymi informacjami z obecnymi i przyszłymi pokoleniami mieszkańców naszego miasta. Każdy, kto pamięta dawny Gdańsk i dysponuje pamiątkami może wziąć w nim udział – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Mieszkańcy Wisłoujścia to nieformalna grupa zrzeszająca byłych mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte, która spotyka się raz do roku w Gdańsku w miejscach zamieszkiwanych nich do lat 70. XX w. Dziś mają swoje nowe domy, niekiedy za oceanem, ale łączy ich wspólna historia i wspomnienia, którymi postanowili się podzielić z Muzeum Gdańska.

Z Nowego Jorku do Gdańska na Noc Muzeów

Mieszkańcy Wisłoujścia przekazują swoje pamiątki do digitalizacji z intencją umieszczenia kopii cyfrowych przedmiotów osobistych na stronach tematycznych Muzeum Gdańska, czyli portalu z dziedzictwem oraz Gdańskim Archiwum Historii Mówionej. Wśród 144 zdjęć dominują zdjęcia z podróży, codziennych czynności, np. pracy, ale są też rarytasy jak zdjęcia niemieckiego działa pancernego StuG z czasów II wojny światowej, które po wojnie służyło dzieciom za plac zabaw. Zdjęciom często towarzyszą osobiste, nie mniej ciekawe wspomnienia.

– Czekamy na pamiątki, które mają do nas przylecieć od jednego z mieszkańców Nowego Portu aż z Nowego Jorku. Po ich digitalizacji zaprezentujemy część z wykonanych kopii cyfrowych i nagrań podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Pod koniec bieżącego roku fotografie zostaną umieszczone na portalu Dziedzictwo-Gdańsk, a wybrane fragmenty wspomnień mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte opublikujemy na portalu Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Każdy może pomóc utrwalać wiedzę o powojennym Gdańsku!

Każdy mieszkaniec Gdańska może przekazać swoją gdańską pamiątkę oraz podzielić się wspomnieniami, albo zainteresować akcją swoich przyjaciół i bliskich, którzy mogą dysponować wartościowymi materiałami o historii powojennego, czy przedwojennego Gdańska.

– Budujemy przyszłość w oparciu o dokumentowanie przeszłości. W naszym projekcie upowszechniamy chowane w szufladach, albo w mediach społecznościowych pamiątki i historie lokalnych społeczności tysięcy gdańszczanek i gdańszczan. W przypadku mieszkańców Wisłoujścia i Westerplatte chodzi o przypomnienie niesamowitych opowieści o osiedlach, które już nie istnieją. Chętnie spotykamy się także z osobami z innych dzielnic, które dzielą się z nami swoimi historiami i przedmiotami osobistymi i wspólnie wybieramy te, które powinny zostać udostępnione zainteresowanym. Czasem wystarczy do tego jeden wykonany telefon do muzeum – mówi dr Andrzej Hoja z Muzeum Gdańska, koordynator Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej.

Zgłoszenia od byłych i obecnych gdańszczanek i gdańszczan przyjmowane są pod numerem telefonu +48 531 077 692 oraz mailowo pod adresem [email protected]

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe