Likwidacja przejazdów kolejowo–drogowych w Gminie Pelplin. Spotkanie władz Pelplina z przedstawicielami PKP w sprawie inwestycji na kolei.

  • 18.03.2019, 08:03
  • Urząd Miasta i Gminy Pelplin
Likwidacja przejazdów kolejowo–drogowych w Gminie Pelplin.  Spotkanie władz Pelplina z przedstawicielami PKP w sprawie inwestycji na kolei. fot. Urząd Miasta i Gminy Pelplin Wnioski ze spotkania są optymistyczne tym bardziej, że żadna z miejscowości nie ucierpi pod względem połączeń komunikacyjnych.

Podziel się:

Oceń:

Choć do rozpoczęcia faktycznych prac inwestycyjnych na pewno minie jeszcze sporo czasu (szacuje się, że minimum 2 – 3 lata), to już teraz Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła konsultuje szereg zamierzeń ze strony spółek należących do Grupy PKP, które to z pewnością będą miały wpływ na kształt i funkcjonowanie Gminy Pelplin.

W tym celu w dniu 14 marca (czwartek), odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące likwidacji przejazdów kolejowo – drogowych zlokalizowanych w ciągu linii kolejowej nr 1131 na terenie Gminy Pelplin. W spotkaniu uczestniczyli ze strony Gminy Pelplin: Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin Mirosław Chyła, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pelplin Ewa Nowogrodzka oraz przedstawiciele Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej Mirosława Sielska i Krzysztof Adamczyk. Stronę inwestora (PKP) reprezentowali: Alicja Studzińska, Jolanta Lis – Smolińska oraz Waldemar Piekarski (PKP PLK S. A.).

Przewidziana likwidacja przejazdów wynika z planów PKP w zakresie zwiększenia prędkości pociągów osobowych w ciągu linii 131 do prędkości 200 km/h. Założenie to bezpośrednio wiąże się z likwidacją przejazdów kolejowo – drogowych w Kulicach, Rajkowach – Ornasowo oraz w Pelplinie. Wcześniej wypracowane stanowisko, które polegało na utworzeniu przejazdu pod torami w Pelplinie tylko dla pieszych i rowerzystów oraz jednoczesnej budowie drogi dojazdowej od obwodnicy (wykorzystanie tzw. ślepego skrzyżowania Pelplin – kierunek ul. Dworcowa oraz kierunek Rajkowy Ornasowo), po dzisiejszym spotkaniu uległo zmianie, co przyniesie tylko korzyści samym mieszkańcom naszej gminy.

Wstępnie ustalono, że korzystniejszym wariantem będzie zaprojektowanie tunelu dla ruchu pieszego i samochodowego na przedłużeniu ul. Kopernika przy budynku stacyjnym PKP, z włączeniem za torami w ul. Mickiewicza. O możliwości technicznej takiego rozwiązania zdecydują projektanci podczas przewidzianych na lata 2020 – 2021 prac projektowych. W celu zniwelowania negatywnych skutków zamknięcia przejazdu kolejowego, dla mieszkańców Maniowa i Ornasowa (Rajkowy) planuje się wybudowanie drogi z obwodnicy Pelplina do zakładu „De Graaf”. Likwidacja przejazdu w poziomie drogi w Kulicach spowoduje natomiast budowę tunelu dla ruchu pieszego i samochodowego.

Wnioski ze spotkania są optymistyczne tym bardziej, że żadna z miejscowości nie ucierpi pod względem połączeń komunikacyjnych. Warto także wspomnieć, że inne obiekty inżynieryjne w ciągu linii kolejowej nr 131, a znajdujące się na terenie Gminy Pelplin (wiadukty, itp.), które nie spełniają obecnie odpowiednich norm, także zostaną przebudowane.

Urząd Miasta i Gminy Pelplin

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe