Obchody 79. rocznicy Pomorskiego Katynia

  • 02.04.2019, 07:28 (aktualizacja 02.04.2019, 07:50)
  • red.
Obchody 79. rocznicy Pomorskiego Katynia

Podziel się:

Oceń:

W piątek 22 marca przypadła kolejna 79. rocznica zamordowania w Wielki Piątek 1940 r., nieopodal niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof elity Polaków z Gdańska i Pomorza. Od września 1939 r. byli więźniami obozowymi. Z okazji rocznicy mordu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary.

W miejscu zbrodni, w lesie przy kamieniu pamiątkowym o godz. 12.00 złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze. W uroczystości uczestniczył m.in. Ireneusz Szweda - doradca Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha, Barbara Ogrodowska Wicestarosta Nowodworski, Piotr Tarnowski - dyrektor byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego Muzeum KL Stutthof w Sztutowie, pracownicy Muzeum Stutthof, przedstawiciele Wojska Polskiego, szkół z powiatu nowodworskiego, młodzież szkolna z Szkoły Podstawowej w Sztutowie i rodziny ofiar zamordowanych w niemieckim obozie.

Wieczorem w kościele św. Stanisława Biskupa w Gdańsku Wrzeszczu odbyła się uroczysta Msza św., którą celebrował ks. proboszcz Zbigniew Cichon. W mszy św. uczestniczył m.in. Jarosław Sellin - Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Tomasz Gieszcz - Dyrektor Gabinetu Wojewody Pomorskiego Dariusza Drelicha. Kazanie patriotyczne i rozważania Drogi Krzyżowej poświęconej naszej Ojczyźnie wygłosił ks. Cichon. Po mszy św. uczestnicy tradycyjnie przeszli pod pomnik błogosławionego ks. Bronisława Komorowskiego, gdzie odmówiono wspólnie modlitwę w intencji ofiar zbrodni oraz wysłuchano przemówienia wiceministra J.Sellina i dyrektora T.Gieszcza. Kwiaty i znicze złożono również na Cmentarzu Pomniku „Zaspa” na grobach zamordowanych Polaków.

Wiceminister Jarosław Sellin miał również okazję zapoznać się z Izbą Pamięci Błogosławionego ks. Bronisława Komorowskiego, która znajduje się przy kościele Św. Stanisława Biskupa oraz spotkać się w Klubie Fides z członkami parafialnej Akcji Katolickiej z prezesem Antonim Kakareko na czele.

red.

Zdjęcia (25)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe