Spotkanie z Emilią Maćkowiak, inicjatorką Gdańskiej Rodziny Katyńskiej

  • 10.04.2019, 07:44 (aktualizacja 10.04.2019, 07:46)
  • Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku
Spotkanie z Emilią Maćkowiak, inicjatorką Gdańskiej Rodziny Katyńskiej

Podziel się:

Oceń:

W sali edukacyjno-konferencyjnej im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” IPN Gdańsk (al. Grunwaldzka 216) 11 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie z Emilią Maćkowiak, inicjatorką powstania Gdańskiej Rodziny Katyńskiej.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana najnowsza książka Emilii Maćkowiak „Prawda, pamięć, pojednanie. Gdańska Rodzina Katyńska 1988–2011”. Prowadzenie: Piotr Szubarczyk (OBEN IPN Gdańsk). Po spotkaniu będzie możliwość nabycia publikacji w promocyjnej cenie.

Emilia Maćkowiak urodziła się w 1933 roku w Brześciu nad Bugiem. Była córką przodownika Policji Państwowej Wojciecha Malinowskiego, zamordowanego przez NKWD w Twerze w kwietniu 1940 roku. W czasie okupacji sowieckiej ukrywała się z matką i bratem na Polesiu przed wywózką na Sybir. Po wojnie ekspatriowana w Łódzkie, w latach 50. osiedliła się w Gdańsku.

Brała udział w strajku sierpniowym 1980 roku w Stoczni Gdańskiej jako delegatka do Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. W latach 80. aktywnie działała w strukturach NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego. Animatorka gdańskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W latach 1985-1989 inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa.

Pani Emilia była inicjatorką powstania Gdańskiej Rodziny Katyńskiej w roku 1988, a następnie jej prezesem w latach 1991–2011. Jest autorką i współautorką książek i artykułów poświęconych tematyce katyńskiej, m.in. „Ocaleni z niepamięci. Losy polskich jeńców wojennych obozów NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku” (Gdańsk 2001).

Laureatka I edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”, przyznanej przez Instytut Pamięci Narodowej O/Gdańsk w 2014 roku.

Jej najnowsza publikacja, „Prawda, pamięć, pojednanie” (Gdańsk 2018), jest próbą podsumowania działalności Stowarzyszenia Gdańska Rodzina Katyńska, które przez ponad dwie dekady koncentrowało się na dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy o Katyniu, podejmowało wysiłki o ujawnienie prawdy o Zbrodni Katyńskiej oraz upamiętnienie pomordowanych.

25 kwietnia o godz. 17.00 IPN Gdańsk organizuje również benefis Emilii Maćkowiak (wydarzenie zamknięte).

Benefis poprzedzi uroczystość posadzenia Dębu Pamięci ppor. Józefa Adamskiego, który został zamordowany w 1940 roku przez NKWD w Katyniu. Wydarzenie obędzie się 25 kwietnia o godz. 14.30 przy Szkole Podstawowej nr 26 w Gdańsku, ul. Karpia 1 z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej (uroczystość otwarta, wstęp wolny).

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe