Rodzinne rekordy trasy w 5. Gdańsk Maratonie

  • 16.04.2019, 10:38
  • Gdański Ośrodek Sportu
Rodzinne rekordy trasy w 5. Gdańsk Maratonie fot. Gdański Ośrodek Sportu #RUNGDN

Podziel się:

Oceń:

Blisko 2900 osób z 17 krajów ruszyło w niedzielę, 14 kwietnia 2019 na trasę 5. Gdańsk Maratonu. Przed wyzwaniem trzeciej z rzędu wygranej stanął Rafał Czarnecki, ale jak pokazały wydarzenia na trasie, miał tego dnia godnego rywala w walce o zwycięstwo w Gdańsku. Ukoronowaniem zmagań na trasie były rekordy trasy w kategorii mężczyzn oraz pań, które obecnie należą do...pary małżeńskiej!

Od pierwszych kilometrów Czarnecki biegł z jednym ze swoich głównych rywali, Pawłem Koskiem. Zawodnicy regularnie dawali sobie zmiany. Początkowo, kilkadziesiąt metrów za nimi podążał Adam Głogowski, ale przewaga prowadzącej dwójki stale się powiększała. Pokilkunastu kilometrach goniący Głogowski tracił do nich już ponad minutę. Decydująca walka rozegrała się na ostatnich kilkuset metrach, na których Rafał Czarnecki/Czarnecki Run Team/ zwiększył tempo i po raz trzeci z rzędu finiszował jako pierwszy na mecie Gdańsk Maratonu.

- Taktyka była taka, żeby biec na rekord i rzeczywiście, cały bieg trzymałem tempo pod ten rekord. Dość szybko reszta konkurencji odpadła, zostało nas dwóch, więc czekałem na 41 kilometr, bo końcówkę zawsze mam mocną - mówił zawodnik z Bliżyna, który po raz kolejny ustanowił rekord trasy z czasem 02:23:14.- Zawsze lepiej jest biec w towarzystwie, bo ktoś może dać zmianę na tym prowadzeniu. Dzięki temu więcej można dać z siebie na trasie, co zresztą widać po wyniku. Hattrick się udał! – dodał trzykrotny król Gdańsk Maratonu.

Drugie miejsce zajął Paweł Kosek /Kosek Team/ z wynikiem 02:23:23 a trzecie Adam Głogowski /UKS Ekonomik Maratończyk Lębork ATC-Cargo Team/ z rezultatem 02:23:43.

Wśród Pań faworytką była z pewnością Justyna Śliwiak, zwyciężczyni z 2018 r. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu, po 5. kilometrach w grupie z różnicami zaledwie kilku sekund podążały za nią Lidia Czarnecka, Białorusinka Alena Shumik oraz Ewa Huryń, zwyciężczyni pierwszej edycji Gdańsk Maratonu. Po 16. kilometrach Justyna Śliwiak wyraźnie już traciła do Czarneckiej, która zbudowała sobie wyraźną przewagę. Na tym etapie stawka pań rozciągnęła się a Lidia Czarnecka /Czarnecki Run Team/ biegła po rekord życiowy. Linię mety minęła z czasem 02:49:05, poprawiając rekord Katarzyny Pobłockiej z 2017 r. o ponad 2 minuty.

Drugie miejsce przypadło Justynie Śliwiak /KB TKKF Promyk Ciechanów/- 02:56:35. Miejsce na podium uzupełniła Aleksandra Jakimczuk, która pokonała dystans w czasie 02:58:05.

Gdańsk Maraton to jednak nie tylko zawody dla najszybszych. To również tysiące amatorów - debiutantów lub próbujących poprawić swoją "życiówkę" oraz sztafety. Dla biegaczy spoza Trójmiasta udział w tej imprezie jest również za każdym razem okazją do zwiedzania w trakcie biegu Miasta Gdańska z jego największymi atrakcjami: Fontanną Neptuna, Pomnikiem Poległych Stoczniowców, Europejskim Centrum Solidarności, Stadionem Energa Gdańsk czy Parkiem Nadmorskim im. R. Reagana.

Podczas dwudniowej imprezy, rozegrane zostały również biegi towarzyszące: „Gdańsk na Piątkę” na dystansie 5 km oraz Biegi dla Dzieci, w których wystartowało dodatkowo blisko 1000 osób.

Gdański Ośrodek Sportu

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe