XXIV Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu

  • 17.04.2019, 12:51
  • Wejherowskie Centrum Kultury
XXIV Ogólnopolski Festiwal Pieśni o Morzu fot. materiały prasowe

Podziel się:

Oceń:

Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza na XXIV edycję OGÓLNOPOLSKIEGO FESTIWALU PIEŚNI O MORZU, który odbędzie się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-27.04.2019 r., a głównymi organizatorami są: Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Gdański Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie, Rada Chórów Kaszubskich oraz Filharmonia Kaszubska – Wejherowskie Centrum Kultury.

Przedsięwzięcie posiada długoletnią tradycję, odbywa się od 1966 roku, a historycznie nawiązuje do tradycji amatorskich zjazdów śpiewaczy\ch na Kaszubach sięgających czasów panowania pruskiego.Od daty zorganizowania pierwszego Festiwalu Pieśni o Morzu minęły 53 lata. W minionych edycjach oprócz konkursu chórów, festiwalowi towarzyszyły liczne koncerty i występy chórów z kraju i zagranicy, a także kaszubskich zespołów regionalnych. Odbywały się międzynarodowe sympozja i seminaria, wystawy prac twórców ludowych (rzeźba, malarstwo haft) oraz kiermasze książek i materiałów nutowych związanych z muzyką i kulturą Kaszub i Pomorza.

Celem festiwalu jest upowszechnianie wartościowych artystycznie i ideowo utworów o tematyce marynistycznej i kaszubskiej. Wydarzenie o charakterze konkursowym umożliwia prezentację amatorskiego ruchu artystycznego, popularyzuje twórczość chóralną zarówno polską, jak i zagraniczną.

Program konkursowy oceniany jest przez jury złożone z profesjonalnych muzyków.
W tym roku będą to: prof. Ryszard Roman Zimak – były rektor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, prof. Mariusz Kończal z katedry muzyki kościelnej Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Prof. Jolanta Szybalska – Matczak – dziekan wydziału kompozycji, dyrygentury teorii muzyki i muzykoterapii Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Prof. Anna Olszewska – kierownik pracowni zespołów muzycznych na katedrze chóralistyki i edukacji artystycznej, filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, prof. Aleksandra Grucza – Rogalska z wydziału dyrygentury chóralnej i muzyki kościelnej, edukacji artystycznej, rytmiki i jazzu Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Najlepszy zespół biorący udział w konkursie otrzymuje prestiżową nagrodę Grand Prix. Ponadto przyznawana jest „Statuetka Złocistego Żagla”, nagrody finansowe oraz wyróżnienia.

W tym roku do festiwalu zakwalifikowały się najlepsze chóry z całego kraju. Do Wejherowa przyjedzie chór aż z Lublina.


Wydarzeniu towarzyszyć będzie interaktywna wystawa poświęcona twórczości Stanisława Moniuszki – Ojciec pieśni i opery narodowej - Snakowski o Moniuszce. Sylwetkę, tego najważniejszego, obok Chopina, polskiego kompozytora przybliżą Jerzy Snakowki - popularyzator teatru muzycznego, opery i baletu oraz jego wspaniały gość i znakomita „Halka” - Kartarzyna Hołysz.

Galę inauguracyjną Festiwalu uświetni występ zespołu Pro-Modern – laureata poprzedniej edycji festiwalu.

Wydarzenie kultywuje znakomite tradycje i wpisane jest w mapę kulturalną przedsięwzięć Pomorza. Proponowany przez lata jego różnorodny charakter – konkurs chórów, konkurs kompozytorski, seminarium dla dyrygentów, koncerty chóralne, a także liczne ówczesne składy uczestników zawsze stanowiły o randze tego wydarzenia, nie tylko dla samego regionu Kaszub, ale i dla kraju.

Wejherowskie Centrum Kultury

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe