Kuchnia i łazienka zero waste

  • 23.04.2019, 07:31
  • artykuł sponsorowany
Kuchnia i łazienka zero waste
Podziel się:
Zero waste to po prostu styl życia bez śmieci. Jego zwolennicy starają się żyć tak, aby maksymalnie zmniejszyć ilość produkowanych odpadów. Jak dużo ich jest najlepiej widać w kuchni i łazience. To tam przechowujemy najwięcej plastikowych opakowań, które potem lądują w śmieciach. Jak ograniczyć ilość tego typu odpadów? Zapraszamy do lektury!

Ekologiczne sprzątanie

Pierwszy krok w stronę życia zero waste to zmiana codziennych przyzwyczajeń na te bardziej ekologiczne. Najważniejsze urządzenie, którym sprzątamy, jest odkurzacz. On również może być ekologiczny! Wystarczy wybrać model o jak najwyższej klasie energetycznej. Ponadto warto wymienić zwykłe papierowe worki na te syntetyczne. Firma WORWO szczyci się workami syntetycznymi do odkurzacza, które powstają podczas bezodpadowej i czystej produkcji. Ponadto używając worków syntetycznych produkujemy mniej śmieci - tego typu worek jest 3 razy bardziej wydajny niż tradycyjny, papierowy. Warto więc zacząć ekologiczne sprzątanie właśnie od tego. Jaki będzie kolejny krok? Oczywiście samodzielnie stworzone detergenty! W końcu nie od dziś wiadomo, że ich stosowanie jest nie tylko bezpieczne, ale także skuteczne. Z czego możemy je stworzyć? Np. z octu, soku z cytryny bądź sody oczyszczonej.

Kuchnia zero waste

Jak ograniczyć ilość śmieci w kuchni? To proste! Wystarczy już podczas zakupów zachować czujność. Przed każdym wyjściem do sklepu warto zabrać ze sobą dużą bawełnianą torbę, a także płócienne worki wielorazowego użytku. Zapakujemy do nich warzywa, owoce i pieczywo, dzięki czemu zmniejszymy wykorzystanie foliowych reklamówek. Na zakupach warto wybierać produkty zapakowane w papier, szkło, bądź wybierać te na wagę, które można zmieścić do własnego pojemnika. Jeżeli masz już w domu foliowe reklamówki, nie wyrzucaj ich, tylko znajdź dla nich zastosowanie. Przydadzą się do mrożenia bądź… jako worek na śmieci! Kolejny krok do kuchni zero waste to picie wody z kranu. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej eko niż wydawanie pieniędzy na butelkowane napoje.

Łazienka zero waste

W łazience również roi się od plastiku. Można to jednak szybko zmienić! W jaki sposób? Po pierwsze: warto stosować środki higieniczne do wielokrotnego użytku tj. maszynki z wymiennymi żyletkami, materiałowe płatki kosmetyczne i wkładki, bambusowe szczoteczki do zębów itd. Ponadto możemy kupować szary papier toaletowy z makulatury (najlepiej taki sprzedawany na sztuki, bez pakowania w folie). Prawdziwi fani zero waste nie nabywają kosmetyków w plastikowych opakowaniach, tylko tworzą je sami! Na blogach zero waste jest wiele przepisów, które radzą jak krok po kroku samemu wykonać krem do twarzy czy balsam do ciała. Chcesz być eko? Jak widać, wystarczy tylko chcieć!

 

artykuł sponsorowany

Pozostałe