Majówka z Twierdzą Wisłoujście!

  • 26.04.2019, 15:10
  • Muzeum Gdańska
Majówka z Twierdzą Wisłoujście! fot. Dariusz Kula / mat. Muzeum Gdańska Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego Muzeum Gdańska przygotowało szereg atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii.

Podziel się:

Oceń:

Jeden z najmłodszych Pomników Historii otwiera się ponownie dla turystów z całego świata oraz mieszkańców Gdańska. Z okazji otwarcia nowego sezonu turystycznego Muzeum Gdańska przygotowało szereg atrakcji dla rodzin oraz miłośników historii i archeologii. Z Nowego Portu na teren zabytku będzie można się dostać żaglowcem Baltic Star. W dniach 1-5 maja Twierdza Wisłoujście będzie otwarta w godz. 10:00-18:00.

– Majówka z Twierdzą Wisłoujście stała się już małą tradycją naszego oddziału. Co roku tysiące osób przybywa, by zobaczyć nasz obiekt, korzystając z pierwszych ciepłych dni spędzić czas na naszych leżakach i pokazać najmłodszym wciąż mało znany ale jeden z najpiękniejszych zabytków Gdańska. W tym roku na Majówkę Twierdzy Wisłoujście przygotowaliśmy szereg atrakcji rozciągniętych na dni 1-5 maja, zarówno dla tych żądnych rozwijania swojej wiedzy, jak i pragnących spędzić czas z rodziną w atrakcyjnym miejscu. – mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Od 1 do 5 maja oraz od początku czerwca do końca sierpnia Twierdza Wisłoujscie będzie czynna w godz. 10:00-18:00. W maju oraz wrześniu fortyfikację będzie można zwiedzić dwie godziny krócej, w godz. 10:00-16:00. Ostatnie wejście jest możliwe na 50 minut przed zamknięciem obiektu. Wstęp jest biletowany.

Wystawa o mieszkańcach Wisłoujścia i Westerplatte

1 maja do 30 września br. na dziedzińcu Fortu Carre, czyli serca nowożytnej fortyfikacji, zwiedzający będą mogli zapoznać się z relacjami powojennych mieszkańców Wisłoujście i Westerplatte. „Mój Dom, Moja Twierdza. Mieszkańcy Wisłoujścia i Westerplatte” to wystawa planszowa, dzięki której widz dowie się, gdzie znajdował się "Nowy Hel", pozna zabawy dzieci w Wisłoujściu w latach 60. oraz dowie się, gdzie była najlepsza plaża w Gdańsku. O życiu bohaterów wystawy opowiadają zdjęcia oraz archiwalne dokumenty z lat 1945-1976.

Wystawa plenerowa "Mój Dom, Moja Twierdza" dostępna będzie od 1 maja do 30 września w godzinach otwarcia Twierdzy.

Sfotografuj się! Majówka z archeologią, rekonstruktorami

– W tym roku, podczas majówki po raz pierwszy towarzyszyć nam będzie Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Gdańska z prezentacją wyników badań realizowanych w Twierdzy Wisłoujście w minionych latach. Prezentacje odbywać się będą w dniach 1-5 maja w godz. 10-17 w kazamacie Bastionu Furta Wodna – mówi Maciej Flis.

Archeolodzy zaprezentują zabytki pozyskane w ramach prac archeologicznych, film z modelem 3D Twierdzy Wisłoujście wykonanym w ramach zadań fotogrametrii oraz możliwości archeometrii przy osobnym stanowisku katedry fizyki ciała stałego PG.

Pozostałymi punktami programu będą pokazy grup rekonstrukcji historycznych oraz ognisko, przy którym będzie można przygotować posiłki na ciepło lub zakupić je przy kuchni polowej. Na dziedzińcu i bastionie Furta Wodna rozstawione zostaną leżaki, na których będzie można odpocząć po odbyciu godzinnej ścieżki zwiedzania, podczas której przewodnicy Twierdzy Wisłoujście opowiedzą o historię fortyfikacji.

– W tym roku proponujemy również pamiątkowe zdjęcie, które za małą opłatą będzie można zrobić całą rodziną na tle Twierdzy i otrzymać je w formie odbitki na miejscu. Na ten cel przygotowany zostanie plener na bastionie, zdjęcia wykonywane będą przez profesjonalne studio fotograficzne ProArtZoom, dodaje kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Do Twierdzy Wisłoujście będzie można dotrzeć także z nabrzeża w Nowym Porcie przy ul. Starowiślnej. Z centrum Gdańska kursują autobusy 106, 138, 606, a także tramwaj wodny F5. Do fortyfikacji można dotrzeć autem i rowerem.

 

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe