piątek, 19 kwietnia 2024 02:24
Reklama

Dolar kanadyjski – informacje na tematy waluty kanadyjskiej

Jak sama nazwa wskazuje, kanadyjska waluta ma dosyć mocne powiązania ze swoim bezpośrednim sąsiadem – Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Jeden dolar kanadyjski dzieli się również na 100 centów. Oficjalny skrót, jakim posługujemy się, mówiąc o nim, to CAD, a znak graficzny, to znany nam symbol wspomnianego dolara ($), do którego dodajemy literkę C (dla odróżnienia) - C$.
Dolar kanadyjski – informacje na tematy waluty kanadyjskiej

Trzeba pamiętać, że Kanada jest krajem dwujęzycznym dlatego, jeśli chodzi o nazwy potoczne, to możemy się spotkać z różnymi określeniami:

  • Loonie – anglojęzyczna część Kanady.
  • Huard – miejsca, w których mówi się po francusku.

Obie nazwy nawiązują do potocznych nazw ptaków wodnych, które przez długi czas zdobiły kanadyjskie banknoty.

W jakich nominałach występuje dolar kanadyjski?

Na terenie Kanady możemy natknąć się na monety o wartości: 5, 10, 25, 50 centów oraz 1 i 2 dolarów. Z powodu inflacji siła nabywcza monety 1-centowej zmalała tak znacznie, ze w 2013 roku zdecydowana się ją wycofać z oficjalnego obiegu.

Ciekawostką niewątpliwie jest moneta o nominale 50 centów. Jest ona niezwykle rzadka i większość Kanadyjczyków nigdy nie miała jej w swoim portfelu – jeśli dopisze nam szczęście i wejdziemy w jej posiadanie, lepiej zachować ją jako kolekcjonerską – w większości sklepów, z powodu jej nieznajomości i tak odmówią jej przyjęcia.

Aktualny kurs dolara kanadyjskiego (na dzień 24.04.2019). Źródło: dobrykantor.pl

Banknoty występują w nominałach: 5, 10, 20, 50 I 100 dolarów. Posługując się nimi, raczej nie natrafimy na znane nam dobrze banknoty papierowe – prawie wszystkie są polimerowe, czyli znacznie trwalsze i bardziej przyjazne środowisku.

Skąd wziął się CAD?

Historia kanadyjskiej waluty jest bardzo podobna do innych walut Nowego Świata. Pierwotnie obecne terytorium Kanady było brytyjską kolonią (po dziś dzień zresztą wizerunek brytyjskiej królowej zdobi oficjalne środki płatnicze tego państwa – teraz już tylko jako symbol dawnych czasów).

Statki przybijające na dzikie wybrzeża niosły jednak na swoich pokładach prawdziwą mieszankę cywilizacyjną. Płynęli na nich Brytyjczycy, Francuzi, Hiszpanie, słowem przedstawiciele całej Europy. Oczywiście każdy z nich przywiózł ze sobą swoje oszczędności. Do tego wkrótce po zasiedleniu swoją walutę zaczęły emitować lokalne banki, które jak grzyby po deszczu wyrastały w osadach i miastach nowo zaludnionego kontynentu, dlatego na początku w Kanadzie panował olbrzymi chaos rozliczeniowy.

W 1841 roku Zjednoczone Kolonie Kanadyjskie zdecydowały się na wprowadzenie jednorodnej waluty – funta kanadyjskiego. Jednak po 17 latach w 1858 roku brytyjski system monetarny (1 funt = 20 szylingów) stał się poważną przeszkodą w rozliczeniach z południowym sąsiadem i pomimo protestów Zjednoczonego Królestwa, zdecydowano się przejść na system dziesiętny i obowiązującą walutę zastąpiono dolarem kanadyjskim.

(Kanada zachowała pamięć i symbole swojego historycznego powiązania z Wielką Brytanią. Wizyta członków rodziny królewskiej jest zawsze wielkim wydarzeniem, a podobizna aktualnie panującego władcy zdobi oficjalne środki płatnicze Kanady)

Jak wszystkie waluty CAD zaczynał swoją historię, mając swoją wartość określoną parytetem w złocie i tak jak większość z nich zrezygnował z tego w czasach szalejącego kryzysu międzywojennego. Później, aż do rozpadu systemu walutowego z Bretton Woods, kurs kanadyjskiej waluty był ściśle powiązany z kursem dolara amerykańskiego. Obecnie największy wpływ na wartość tego pieniądza mają ceny strategicznych surowców (ropa naftowa, gaz ziemny) i sytuacja gospodarcza w USA.

Dolar kanadyjski w Polsce

Nasz kraj ma bogatą historię relacji z Kanadą. Wielu Polaków wyemigrowało tam, jednocześnie nie zapominając o bliskich w Polsce. W latach 80 i 90 ubiegłego wieku wiele polskich rodzin otrzymywało regularne przekazy dolarów kanadyjskich, które niejednokrotnie ratowały domowe budżety.

Czasy obecne to niejako powrót zainteresowania kanadyjską walutą – wszystko za sprawą CETA, czyli umową handlową pomiędzy Kanadą i Unią Europejską, która ułatwia handel, obniża cło (lub zupełnie je likwiduje) i ma na celu ożywienie relacji handlowych pomiędzy dwoma kontynentami.

Kanadyjskie dolary wymienimy praktycznie w każdym kantorze stacjonarnym, a już na pewno znajdziemy ofertę ich zakupu i sprzedaży w kantorach internetowych. Większość banków ma również w swojej ofercie konta prowadzone w tej walucie.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 1°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 4 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntolTreść komentarza: A bocianie gniazdo w mniejscowości Gniew na czynnym kominie piekarni nie można dodać żadnego komentarza!!!!!!Źródło komentarza: Biały bocian w gminie Gniew - w Jaźwiskach zamiast w... AfryceAutor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama