Wodne święto w Gdańsku nie tylko dla żeglarzy

  • 13.05.2019, 08:11
  • Gdański Ośrodek Sportu
Wodne święto w Gdańsku nie tylko dla żeglarzy fot. Gdański Ośrodek Sportu

Podziel się:

Oceń:

Gdańskie otwarcie sezonu żeglarskiego to zwyczaj kultywowany już od 16 lat. Żeglarze na zaproszenie Miasta Gdańska i Gdańskiego Ośrodka Sportu każdego roku uczestniczą w widowiskowej paradzie, której towarzyszy uroczysta oprawa części oficjalnej. Płynące w szyku paradnym jednostki chętnie podziwiają widzowie zgromadzeni nad Motławą.

W sobotę 11 maja 2019 r. po raz szesnasty żeglarze, wodniacy i motorowodniacy zainaugurowali w Gdańsku kolejny sezon. W programie wydarzenia nie zabrakło atrakcji dla mieszkańców Gdańska i turystów. To przede wszystkim dla nich organizatorzy każdego roku szykują widowiskową paradę wszystkich jednostek uczestniczących w imprezie. Sympatycy żeglarstwa mieli również okazję zwiedzić pokłady kilku gdańskich oldtimerów – wiekowych, tradycyjnych żaglowców i jachtów, z flagową jednostką Miasta Gdańska, STS Generałem Zaruskim na czele. Po paradzie odbyły się oficjalne uroczystości związane z inauguracją sezonu.

- Gdańsk jest piękny, ale Gdańsk od wody jest najpiękniejszy. Dlatego zachęcam wszystkich Państwa do tego, by skorzystać z okazji i przepłynąć się po naszym mieście, zobaczyć je od strony wody. Naprawdę warto! – zachęcał gdańszczan i turystów zastępca Prezydenta Miasta Gdańska Piotr Borawski.

- Gdański sezon żeglarski 2019 roku uważam za otwarty – dodał Borawski po odebraniu meldunku od przedstawiciela środowiska żeglarskiego.

Oprócz tego zebranym na nabrzeżu wzdłuż Motławy zaprezentowali się ratownicy z gdańskich kąpielisk, którzy przygotowali dynamiczne pokazy ratownictwa wodnego z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętu pływającego. Największe wrażenie robiły pozorowane akcje z wykorzystaniem niezwykle szybkich skuterów wodnych oraz te, w których brał udział pies ratownik, dzielny brązowy labrador. Po pokazach ratownicy oferowali chętnym przejażdżki łodziami motorowymi, z czego największą frajdę miały z pewnością dzieci.

Niemałe emocje wzbudził dynamiczny pokaz flyboard. Szalone ewolucje w powietrzu wykonywali jedni z najlepszych zawodników tej dyscypliny. Okazja do obserwowania tej nietypowej dyscypliny powtórzy się w 29 i 30 czerwca, podczas wydarzenia Water Show Gdańsk, które odbędzie się również na Motławie, tuż przy Żurawiu.

- Flyboard to urządzenia hydroodrzutowe, wykorzystujące odrzut wody z silnika skutera wodnego do wznoszenia się,nawet do 20 metrów nad wodę. Zaplanowaliśmy na dziś dwa przeloty w wykonaniu profesjonalistów, w tym pokaz w stylu wolnym oraz flip challenge, czyli wykonywanie różnego rodzaju salt i ewolucji w ciągu jednej minuty, które podlegają punktacji –wyjaśnił Kajetan Sikorski, organizator pokazu.

Wśród pozostałych żeglarskich akcentów znalazł się koncert szantowy w wykonaniu zespołu Żeglarze portowi oraz występ chóru Zawisza Czarny, który wykonał swój repertuar na pokładzie żaglowca BalticBeauty zacumowanego przy Targu Rybnym.

fot. Gdański Ośrodek Sportu

Gdański Ośrodek Sportu

Zdjęcia (35)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe