Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

  • 16.05.2019, 15:02 (aktualizacja 16.05.2019, 15:08)
  • redakcja
Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?
Podziel się:
Oceń:
Podstawowym zadaniem ubezpieczenia turystycznego jest ochrona podróżujących przed różnymi nieszczęśliwymi zdarzeniami podczas wyjazdu. Wielu mieszkańców Pomorza przy wyborze ubezpieczenia kieruje się głównie jego ceną. Jakiego rzędu jest to wydatek?

Pomimo iż ubezpieczenia turystyczne zyskują w Polsce na popularności, wiele osób nadal wychodzi z założenia, że ich zakup poważnie nadwyręża portfel. W rzeczywistości jest to o wiele mniejszy wydatek niż się niektórym wydaje – zwłaszcza jeśli porówna się go np. z kosztami leczenia za granicą, które potrafią przyprawić o zawrót głowy. Polisy turystyczne w Polsce są jednymi z najtańszych w całej Europie, a ich ceny zależą od różnych czynników.

 

Co wpływa na cenę ubezpieczenia turystycznego?

 

Wysokość składki ubezpieczeniowej jest wyliczana na podstawie informacji podanych przez osobę zgłaszającą się do ubezpieczenia, a dotyczących: kierunku podróży, terminu i charakteru wyjazdu, wieku i stanu zdrowia danej osoby. Dane te są niezbędne do oszacowania ryzyka ubezpieczeniowego.

 

Firmy ubezpieczeniowe kierują się przy tym pewnymi zasadami, np. seniorów uznają za bardziej narażonych na nagłe zachorowania, a uprawianie sportów podczas urlopu określają za ryzykowniejsze aniżeli wypoczynek i zwiedzanie. Miejsce pobytu też ma znaczenie, co wynika przede wszystkim z kosztów leczenia w poszczególnych krajach. Świetnym przykładem są tu Stany Zjednoczone, Kanada i Singapur, gdzie opieka medyczna kosztuje najwięcej na świecie – za jeden dzień spędzony w szpitalu można zapłacić nawet kilka tysięcy dolarów. Kupując ubezpieczenie podróżne na rankomat.pl, można we własnym zakresie wyliczyć szacunkową wysokość składki za pomocą dostępnej na stronie porównywarki.

 

Zakres ochrony, sumy gwarantowane a cena polisy

 

Zakres ochrony uzależniony jest od ilości dodatków w polisie. Przyjmuje się, że dobra polisa powinna zawierać w standardzie ubezpieczenia: kosztów leczenia i transportu medycznego, NNW, OC w życiu prywatnym i bagażu. Zakres ochrony można poszerzyć o ubezpieczenia takie jak m.in. kosztów opóźnionego lotu, kosztów odwołanej imprezy turystycznej, chorób przewlekłych, dla kobiet w ciąży, sportów ekstremalnych, sprzętu fotograficznego czy mieszkania lub domu na czas wyjazdu.

 

Tak więc zobacz co obejmuje ubezpieczenie PZU Wojażer na rankomat.pl bądź inna oferta, aby ewentualnie wzbogacić ją o odpowiednie dodatki. Szerszy zakres ochrony podnosi co prawda wysokość składki, ale też zapewnia lepsze wsparcie.

 

Nie sposób pominąć również tak istotnej przesłanki jak suma gwarantowana – czyli górna granica finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela (do wysokości tej kwoty wypłacane jest odszkodowanie). Poszczególnym ubezpieczeniom, z których składa się polisa, przypisane są odrębne sumy gwarantowane.

 

Zasada jest tu prosta – im są wyższe, tym lepiej. Zbyt niskie sumy gwarantowane oznaczają niedoubezpieczenie, co skutkuje niskim odszkodowaniem lub nawet odmową jego wypłaty. W takiej sytuacji ubezpieczony ponosi część bądź całość wydatków z własnej kieszeni.

 

Porównaj i kup

 

Przed zakupem polisy podróżnej trzeba porównać możliwie jak najwięcej ofert różnych towarzystw, co dzięki porównywarkom jest proste i nie zajmuje dużo czasu. Jest to dobra sposobność, aby przekonać się, iż ubezpieczenia turystyczne nie kosztują dużo – cena za jeden dzień ochrony ubezpieczeniowej zaczyna się od kilku złotych. W zależności od omówionych powyżej wytycznych polisa kosztuje od kilkudziesięciu do kilkuset złotych – wysokość składki zawsze ustalana jest indywidualnie.

 

Bezpieczeństwo podczas urlopu nie jest obszarem do szukania oszczędności. Przekonało się o tym wiele osób, które podczas wakacji padły ofiarą nieszczęśliwego wypadku, zachorowały lub zostały okradzione. W takich sytuacjach skrojona na miarę potrzeb polisa okazuje się niezastąpiona, gdyż skutecznie chroni kieszeń przed nieprzewidzianymi wydatkami, które do niskich nie należą.

 

_redakcja

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe