Startuje 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie

  • 23.05.2019, 11:36
  • informacja prasowa
Startuje 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej…

Podziel się:

Oceń:

Święto radiowego i telewizyjnego teatru odbędzie się w dniach 24-27 maja w Sopocie. W konkursie Festiwalu „Dwa Teatry” wezmą udział 34 słuchowiska i 28 spektakli telewizyjnych. Polskie Radio będzie szeroko relacjonować artystyczne wydarzenia z Trójmiasta na swoich antenach oraz na Portalu PolskieRadio.pl.

Festiwalowe prezentacje odbywać się będą w Sopocie, a także w Gdyńskim Centrum Filmowym i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zostanie uczczony wydarzeniem „Dwa Teatry czytają Herlinga”. Jego opowiadania przypomną znakomici aktorzy. Nie zabraknie także spotkań z gwiazdami i wydarzeń związanych z rocznicami Stanisława Wyspiańskiego, Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza.

W tym roku Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia zostaną uhonorowani Halina Łabonarska i Jan Englert. Gala zamknięcia Festiwalu – połączona z wręczeniem nagród – odbędzie się w poniedziałek 27 maja o godz. 19.00. Nowością tegorocznego Festiwalu jest emisja utworu nagrodzonego Grand Prix w konkursie radiowym. Odbędzie się ona zaraz po zakończeniu gali – po godzinie 21.00 na antenie radiowej Jedynki. Równocześnie widzowie telewizyjnej Jedynki będą mogli obejrzeć spektakl uhonorowany Grand Prix w kategorii spektakli TV.

Radiowa Jedynka obszernie zapowiada festiwalowe wydarzenia już od 13 maja – w audycjach: „Cztery Pory Roku”, „Ekspres Jedynki” i „Kulturalna Jedynka”. W trakcie Festiwalu na antenie Programu 1 Polskiego Radia nie zabraknie relacji z Sopotu, ale również rozmów z twórcami i organizatorami (m.in. wywiad z Dyrektorem Teatru Polskiego Radia i Festiwalu „Dwa Teatry” Januszem Kukułą w piątek 24 maja w „Sygnałach Dnia” o godz. 7.40). Specjalne wejścia z Trójmiasta pojawią się również w audycjach: „Sobota z Jedynką”, „Polska i Świat”, „Czas pogody” i „Niedziela z Jedynką”. W poniedziałek 27 maja wspomniana emisja nagrodzonego spektaklu radiowego (godz. 21.00).

Na antenie Programu 2 Polskiego Radia „Dwa Teatry” obecne są już od poniedziałku 20 maja, odkąd w „Zapisach ze współczesności” przybliża postać i artystyczny dorobek Haliny Łabonarskiej. W trakcie Festiwalu jego wydarzenia relacjonować będą Beata Kwiatkowska, Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek – m.in. w „Poranku Dwójki”, „Wiadomościach Kulturalnych”, „Wybieram Dwójkę” i „O wszystkim z kulturą”, specjalnym „Magazynie festiwalowym” (sobota 25 maja, godz. 16.00) oraz „Niedzielniku”. W „Wieczorach ze słuchowiskiem” dwie emisje: w sobotę 25 maja o godz. 19.00 słuchowisko Moniki Milewskiej „Podróż na księżyc” w reż. Anny Wieczur-Bluszcz (Grand Prix 2015), a  w niedzielę  „Pragmatyści” Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Mariusza Malca (godz. 20.00).

Transmisja zakończenia w poniedziałek 27 maja od godz. 19.00, a tuż po niej rozmowy z laureatami. Dzień później – we wtorek 28 maja podsumowanie Festiwalu w „Poranku Dwójki”. Natomiast od 27 do 31 maja bohaterem „Zapisków ze współczesności” (godz. 12.45) będzie Jan Englert.

informacja prasowa

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe