Strażacy z Oksywia w nowej siedzibie

  • 23.05.2019, 12:08
  • UM Gdynia
Strażacy z Oksywia w nowej siedzibie fot. Kamil Złoch / Zespół Prasowy UM Gdynia
Podziel się:
Oceń:
GDYNIA Już działa! W środę oficjalnie oddano do użytku nowy budynek dla strażaków z gdyńskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3. Teraz mają do dyspozycji większe pomieszczenia i nowoczesny sprzęt, polepszyły się też ich warunki socjalne. Przy okazji odbyły w placówce na Oksywiu odbyły się uroczystości, które przyniosły m.in. awanse i nagrody dla najlepszych.

Większy metraż, lepsze warunki socjalne, więcej specjalistycznego sprzętu, a także możliwość powiększenia stanu osobowego jednostki w przyszłości – to najważniejsze ze zmian, które przyniosła strażakom z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 ich nowa siedziba przy ul. Marynarskiej 14A.

Nowa siedziba, nowy sprzęt

Od czwartku strażacy z gdyńskiego Oksywia zaczęli korzystać nie tylko z nowego budynku, który zastąpił wysłużoną jednostkę urządzoną wcześniej w kilkudziesięcioletnim obiekcie, ale otrzymali też nowy sprzęt, który pomoże im przy interwencjach, w tym m.in. quad z lawetą, średni samochód ratowniczo-gaśniczy, podnośnik 23-metrowy czy samochód operacyjny. Cała inwestycja to ponad 6 milionów złotych, prace z własnego budżetu dofinansowało też miasto Gdynia.

- Chyba nie byłoby lepszego prezentu na Dzień Strażaka niż ten, jaki udało nam się zrealizować. Zakończenie budowy nowej jednostki na Oksywiu spowoduje zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni. Kto z nas nie chciał być strażakiem? Wszyscy kochamy strażaków i wiemy o tym, że zawsze będą dbali o to, żebyśmy byli bezpieczni – mówił Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

- Staramy się wspierać strażaków i wszystkie służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo w mieście – zaznaczył Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. bezpieczeństwa. - Poza kosztami projektowania, dołożyliśmy też do inwestycji ponad pół miliona złotych na same prace budowlane, oprócz tego przygotowaliśmy też drogę dojazdową. Łącznie to prawie 900 tysięcy złotych z budżetu Gdyni. Wiemy, że ta jednostka będzie służyła całej północnej części naszego miasta – dodał.

Lepsze warunki do odpowiedzialnej służby

Co zmieni się w warunkach pracy strażaków z Oksywia? Do dyspozycji będą mieć ponad 800 metrów kwadratowych powierzchni, na których zmieściło się 6 stanowisk garażowych wraz z warsztatem, magazyn dla sprzętu gaśniczego, szatnie z pralnią i suszarnią do ubrań specjalnych, a także szerokie zaplecze socjalne: pokoje do wypoczynku, kuchnia, siłownia, małe, uniwersalne boisko zewnętrzne czy sala szkoleniowa.

Nagrody, awanse i medale

Oficjalne przekazanie inwestycji do użytku połączono z obchodami tradycyjnego Dnia Strażaka, stąd także wręczenia awansów zawodowych i nagród. Strażacy odbierali wyróżnienia z rąk komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadiera Tomasza Komoszyńskiego, ponadto promesy na zakup wozów bojowych otrzymały też Ochotnicze Straże Pożarne z całego Pomorza.

Nagrodzono lokalnych zwycięzców turnieju wiedzy pożarniczej, a medal „Młody Bohater” z rąk wojewody pomorskiego odebrał nastolatek, który szybką reakcją uratował życie swojego dziadka.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku gdyńska straż pożarna zaliczyła ponad 3000 interwencji. Przy okazji budowy rozebrano też stary obiekt, który powstał w 1947 roku i służył m.in. za posterunek ówczesnej Zawodowej Straży Pożarnej, jako magazyn obrony cywilnej i mieszkania pracownicze. W 1999 roku zaczęła tam funkcjonować Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z założeniem, iż będzie to siedziba tymczasowa.

Nowy budynek Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 był finansowany z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017-2020”, budżetu Miasta Gdyni oraz środków własnych PSP w Gdyni.

 

UM Gdynia

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maria
Maria 23.05.2019, 13:02
Nie ulica Marynarska tylko Dickmana.

Pozostałe