Pamiątki po prezydencie Gdańska na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta

  • 30.05.2019, 13:34
  • Muzeum Gdańska / UM Gdańsk
Pamiątki po prezydencie Gdańska na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta fot. A.Grabowska / Muzeum Gdanska / mat. prasowe Biurko Prezydenta Gdańska

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Od wtorku, 28 maja br., w Sali Zimowej gdańskiego Ratusza Głównego Miasta zwiedzający mogą zobaczyć pamiątki po prezydencie Gdańska, śp. Pawle Adamowiczu. Na wystawie stałej w Muzeum Gdańska zobaczymy biurko prezydenta Gdańska, strój urzędowy i inne przedmioty, np. osobisty kalendarz. Z kolei od 3 czerwca do 9 lipca na Długim Targu będzie można zobaczyć instalację plenerową „Budowanie Wspólnoty”.

– Zdawać się może, że to niewielka ekspozycja, jak na ponad dwadzieścia lat na urzędzie prezydenta miasta, ale zapewniam zwiedzających, że oddaje ducha gabinetu prezydenta Pawła Adamowicza – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta. – Na biurku prezydenta zawsze leżały książki, ułożone według interesującej go tematyki. Zaczytywał się w literaturze o Gdańsku i opracowaniach dokumentujących zmiany cywilizacyjne. To właśnie w nich wielokrotnie szukał inspiracji. Fascynowały go postaci Józefa Piłsudskiego i Karola Wojtyły. Był otwartym, życzliwym człowiekiem. Wychodził zza swojego okazałego biurka do gości i witał ich serdecznie rozkładając ramiona. Bez wątpienia, to jeden z najwybitniejszych gdańszczan naszych czasów.

Gdańsk w umyśle Pawła Adamowicza

Na Sali Zimowej, gdzie dawniej rezydowali gdańscy burmistrzowie, stoi masywne, przedwojenne, gdańskie czarne biurko. Nad nim wisi fotografia Prezydenta, wykonana 10 maja 2016 r. przez Grzegorza Mehringa. Podczas jednego ze zwyczajowych spacerów po gdańskich dzielnicach Paweł Adamowicz wsiadł do tramwaju. Wokół gdańszczanie. Na blacie biurka leżą uporządkowane książki, albumy, ulotka wyborcza z 1989 r. i osobisty kalendarz, na który patrzy w zadumie Józef Piłsudski. Wszystkie wpisy są czytelne, także ten z 13 stycznia 2019 r. Fotel stoi pusty.

– Przekazane nam przez rodzinę oraz przyjaciół pamiątki będziemy pokazywać w ramach wystawy stałej w Ratuszu Głównego Miasta. Narracja zostanie rozszerzona w przyszłości o nowe eksponaty, które Muzeum Gdańska już otrzymało, a także przekazywane przez gdańszczan pamiątki. Zachęcam do przekazywania naszemu Muzeum przedmiotów związanych z działalnością śp. Pawła Adamowicza – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.    

Budowanie wspólnoty. Paweł Adamowicz i gdańszczanie

Sylwetkę Prezydenta i jego relacje z gdańszczanami przedstawi także wystawa plenerowa przygotowana z okazji Święta Wolności i Solidarności. Przestrzenna instalacja na Długim Targu w Gdańsku. Wernisaż wystawy odbędzie się w 30. rocznicę wyborów z 1989 r. - 4 czerwca, o godz. 16:30 na Długim Targu. Wystawę będzie można oglądać do 9 lipca.

– Wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć opatrzone wybranymi cytatami zdjęcia wykonane przez fotografów w trakcie oficjalnych i nieoficjalnych spotkań śp. Pawła Adamowicza z gdańszczankami i gdańszczanami. Wybraliśmy 65 mniej znanych zdjęć, np. wizytę prezydenta w domach gdańszczan po powodzi w 2016 r. Pokazują one niezwykle ważny, ludzki wymiar dwudziestu jeden lat prezydentury – mówi Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

Obie wystawy powstały dzięki zaangażowaniu rodziny i przyjaciół św. Pawła Adamowicza oraz Urzędu Miasta Gdańska. Muzeum Gdańska zbiera pamiątki związane z osobą prezydenta Gdańska. Chęć przekazania darowizny do zbiorów muzeum, albo wykonania kopii cyfrowych osobistych pamiątek można zgłaszać mailowo na adres [email protected]  


„Biurko Prezydenta”
Od kiedy: 28 maja 2019 r.
Zwiedzanie: w godzinach otwarcia Ratusza Głównego Miasta
Wstęp: w cenie biletu do Ratusza Głównego Miasta, bezpłatnie w dzień wolnego zwiedzania
Gdzie: Sala Zimowa, Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Gdańska, ul. Długa 46/47

Wystawa plenerowa: Budowanie wspólnoty. Paweł Adamowicz i gdańszczanie
Kiedy: 3 czerwca – 9 lipca 2019 r.
Gdzie: Długi Targ w Gdańsku
Wstęp: bezpłatny
Wernisaż: 4 czerwca 2019 r. (wtorek), godz. 16:00 w ramach Święta Wolności i Solidarności

Muzeum Gdańska / UM Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe