Alternatywnie o miastach. Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk

  • 31.05.2019, 11:32
  • IKM Gdańsk
Alternatywnie o miastach. Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Alternatywnie o miastach, o tym jak zmienił się sposób pisania i doświadczania miast porozmawiają Katarzyna Tubylewicz – autorka m. in. wydanego przewodnika „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i Pauliną Wilk – autorka m.in. książki „Pojutrze. O miastach przyszłości”. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

- Podróżujemy więcej niż kiedykolwiek, zwiedzamy cały świat, szczególną rolę odgrywa w tym tzw. turystyka miejska. Statystyki, choćby patrząc na Gdańsk, rosną – zmienia się jednak sposób tego jak miasta zwiedzamy, co nas w nich interesuje. Nie jeździmy na wydarzenia, jeździmy do miasta, do jego mieszkańców, aby poczuć jego atmosferę, odkryć strony jakich nie znamy z pocztówek i przewodników. Coraz bardziej interesują nas nie tyle kluczowe zabytki i ich historia, ale dziedzictwo niematerialne, tkanka społeczna, mniej znane twarze miasta, alternatywne trasy, oddalone dzielnice. Potrzebujemy innej wiedzy, stąd tak chętne zwiedzanie miast alternatywnymi trasami, zagłębianie się w dzielnice najchętniej z lokalnymi przewodnikami, słuchanie indywidualnych historii i narracji – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

O zmianie jaka nastąpiła w opisywaniu miast porozmawiają dwie autorki miejskich biografii – Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk. Pierwsza wydała właśnie bestsellerowy alternatywny przewodnik po Sztokholmie, który zaprasza nas do nowego spojrzenia na to miasto. Odkrywa nie tylko kluczowe dla miasta miejsca, lecz również te opowiadające o różnorodności tego pomnikowego miasta. Paulina Wilk od lat podróżuje i pokazuje czytelnikom i czytelniczkom odleglejsze strony świata. W książce „Pojutrze. O miastach przyszłości” opisuje fenomen wielkich metropolii, które zmieniają się wraz z nowymi trendami w technologiach, urbanistyce, możliwościami architektury, oczekiwaniami mieszkańców. Spotkanie będzie rozmową autorek o tym, czego same szukają w miastach, jak uchwycić fenomen miast „na nowo” i reagują na to czytelnicy.


Alternatywnie o miastach. Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk | 6 czerwca, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

IKM Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe