wtorek, 23 kwietnia 2024 11:56
Reklama

Odzież ochronna - czy rzeczywiście jej potrzebujesz?

Posiadanie odzieży ochronnej w czasie wykonywania pracy jest dziś określone przez prawo w praktycznie w każdym zawodzie używanie jej jest obowiązkowe. Nadzór nad właściwym ubiorem pełni Państwowa Inspekcja Pracy a także Państwowa Inspekcja Sanitarna. Jednak nie o kontrole czy obowiązek noszenia tego typu ubrań jest najważniejszy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo swoje i innych. Warto mieć dużo wyobraźni i za każdym razem kiedy chcemy odrzucił pomysł ubioru odzieży ochronnej dobrze się zastanowić.
Odzież ochronna - czy rzeczywiście jej potrzebujesz?

Czym jest i na co składa się odzież ochronna?

Struktura odzieży ochronnej jest zależna od pełnionych obowiązków, niekiedy stanowi ją cały kombinezon wraz z butami, okularami, pasami itp... Niekiedy zaś są to jedynie buty, albo nawet zatyczki do uszu. Odzież ochronna może składać się z:

* butów

* spodni

* bluz

* pasów

* okularów

* zatyczek do uszu

* rękawic

* fartuchów

* kasków

* kombinezonów

* ochraniaczy na stawy i kości

Warto zwrócić uwagę, że odzież ochronna to nie to samo co zwykłe ubrania. Nie można przeto zamieniać fartucha na bluzę. Bierze się to ze sprecyzowanego wykonania materiału ochronnego. Jeśli ktoś będzie pracował w laboratorium chemicznym materiał z którego wykonana będzie wykonana odzież będzie do minimum wykluczał przeżarcie i poparzenie ciała substancjami stosowanymi w pracy. Nie wspominając do stricte ciężkich zawodach, jak drwal czy budowlaniec. Skutki niestosowania zalecanych środków bezpieczeństwa może kończyć się śmiercią lub kalectwem.

 

Nie przekonująca ochrona

Każdy jest najmądrzejszy. To przekonanie towarzyszy nam przez życie, czasem my jesteśmy jego twórcami, czasem ludzie nas otaczający. Podstawą tego typu założeń jest brak zaufania firmom oferujących i wytwarzającym odzież ochronną. Często zdaje nam się że w jaki sposób niby piła może nie przeciąć nogi, ze względu na jakieś tam ubranie. A jednak! Oczywiście że może przeciąć, ale dzięki zawartym w odzieży włóknom i podwójnej ilości materiału szkody wyrządzone są sprowadzane do minimum, a to już chyba argument przekonywujący.

 

Skomplikowany materiał

Warto przyjrzeć się materiałom, z których produkowana jest odzież ochronna. Wymieniamy bowiem: płótna, ortaliony, tkaniny antyelektrostatyczne, tkaniny chemoodporne czy proban. Jednymi słowy coś z czego naturalnie nie produkuje się ubrań codziennych, a zatem ich podmiana byłaby nieuzasadnionym brakiem odpowiedzialności.

 

"Ja tylko na chwileczkę"

Tekst jak najbardziej znany, a szczególnie często wypowiadany w towarzystwie służb bezpieczeństwa: policji, służby zdrowia czy straży itp... Czy jednak często nie towarzyszy także nam kiedy mamy wykonać jakąś pracę? Nie trzeba chyba dziś ludziom wspominać jak dzieciom w przedszkolu, że chwileczka wcale nie zapewnia bezpieczeństwa.

Artykuł opracowany we współpracy z: https://phradpol.pl/

 


Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama