Czym się różnią kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

  • 04.06.2019, 07:32
  • artykuł sponsorowany
Czym się różnią kosmetyki naturalne od tradycyjnych?

Podziel się:

Moda na to, co naturalne zaczęła obejmować nie tylko jedzenie. Słyszy się dzisiaj dużo o negatywnym wpływie środków chemicznych na środowisko. W związku z tym kosmetyki naturalne zyskują coraz większą popularność. I choć wybierając kosmetyki naturalne, myślimy raczej o swoim własnym zdrowiu, nie bez znaczenia pozostaje fakt, że certyfikowane kosmetyki naturalne to nie tylko piękna skóra, ale również czystsze środowisko.

Kosmetyki naturalne a tradycyjne

Kosmetyki te różnią się oczywiście między sobą składem. Oprócz tego posiadają inne certyfikaty, są poddawane testom pod trochę innym kątem. Co nie znaczy, że kosmetyki tradycyjne nie muszą przestrzegać norm bezpieczeństwa. Po prostu, aby uzyskać certyfikat na przykład Ecocertu, składniki muszą być pogodzenia naturalnego, z organicznych lub ekologicznym upraw. To sprawia, że składniki są dużo lepiej przyswajane przez naszą skórę oraz zawierają więcej substancji odżywczych. Kosmetyki tradycyjne mogą zawierać parabeny, sztuczne konserwanty, barwniki, zapachy, a to wszystko wpływa drażniąco na naszą skórę. Bardzo popularne w kosmetykach drogeryjnych są także silikony, które niszczą nasze środowisko.

Olej mineralny (parafina) jest bardzo kontrowersyjnym składnikiem, ponieważ w zasadzie nie szkodzi naszej skórze, ale również jej nie pomaga. W większości przypadków pozostaje obojętny, jednak nie zawsze. Kosmetyki naturalne zawierają natomiast oleje roślinne, które oprócz tego, że tworzą warstwę okluzyjną na naszej skórze, dzięki czemu chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegają uciekaniu wody z naskórka, odżywiają dodatkowo naszą skórę, ponieważ są bogate w witaminy. Ale to nie wszystko, na przykład olej jojoba ma strukturę cząsteczek niemal identyczną z naszym naturalnym sebum. Dlatego może pomoc w wyregulowaniu pracy gruczołów łojowych przy cerze tłustej, trądzikowej. Olej mineralny natomiast w takim przypadku najczęściej zablokuje ujścia gruczołów, co może doprowadzić do powstawania kolejnych zmian.

Wpływ na środowisko

Wszelkie składniki będące pochodnymi ropy naftowej, na przykład silikony, mikroplastiki, parafina czy glikole, zanieczyszczają nasze środowisko. Ich stosowanie może wpływać na naszą gospodarkę hormonalną i doprowadzić pod wpływem regularnego stosowania do różnych zaburzeń z tych związanych. Nie tylko opakowania po kosmetykach rozkładają się wiec miliony lat, ale również te małe cząsteczki, których możemy nawet nie dostrzegać. Ryby połykają owe plastiki, a potem my jemy te ryby, myśląc, że odżywiamy się zdrowo. Badania wykazały, że nawet sól pozyskiwana z morza jest już zanieczyszczona plastikiem i tak naprawdę nie powinno się jej spożywać. Plastiki mogą występować niemal w każdym produkcie – od odżywki do włosów przez podkład do peelingu z drobinkami. Certyfikowane kosmetyki naturalne nie mają w swoim składzie żadnych substancji pochodzących z ropy naftowej. Zamiana kosmetyków tradycyjnych na naturalne nie ogranicza się więc do dbania o siebie tu i teraz, ale ma znaczenie bardziej dalekosiężne. Warto sprawdzić ofertę kosmetyków naturalnych w internetowym sklepie zielarskim iZielnik.pl - www.iZielnik.pl/kosmetyki-naturalne - wybór kosmetyków ogromny, a także w serwisie znajduje się wiele poradników dotyczących właśnie kosmetyków naturalnych.

artykuł sponsorowany

Pozostałe