Badania w prywatnych laboratoriach

  • 05.06.2019, 08:56
  • artykuł sponsorowany
Badania w prywatnych laboratoriach

Podziel się:

Coraz więcej osób i firm rozumie rolę zdrowego żywienia we współczesnym świecie, dlatego też decyduje się na wykonywanie badań produktów prywatnie, dla różnych celów, czy to prywatnych, by sprawdzić, czy dany produkt na pewno nie zawiera alergenów, lub czy organizm nie jest wrażliwy na określony typ produktów, czy też firmowo, w celu sprawdzenia konkurencji, kontrahentów, czy też udowodnienia społeczeństwu, że produkty są dobre. Takie działanie ma ogromne znaczenie, szczególnie obecnie, gdy znaczna część dolegliwości związana jest z układem pokarmowym, nietolerancją poszczególnych składników i nadwrażliwościami. Od wyników badań mogą również zależeć wyniki postępowań przed organami administracji lub sądem.

Co może laboratorium

Laboratorium, badając poszczególne próbki, pokaże składy chemiczne, produktów, może wyszczególnić alergeny, sztuczne dodatki, a także wszystko, co ma wpływ na jakość produktów, może je również porównać z innymi próbkami, w celu np. znalezienia składnika uczulającego organizm. Najlepiej zawsze wybierać akredytowane laboratorium badawcze, które dzięki spełnianiu wygórowanych norm, uznawanych na całym świecie może certyfikować wyniki swoich badań. Jest to szczególnie ważne dla firm, których produkty, również muszą spełniać określone wymogi ustawowe. Najważniejsze znaczenie ma to dla produktów żywieniowych, których dopuszczenie do spożycia może być uzależnione od uzyskania odpowiednich certyfikatów o spełnionych normach jakościowych. Wyniki badań muszą być rzetelne, a posiadanie przez jednostkę certyfikatów, jest tego gwarancją. Badania wykonane w takim laboratorium ciężko podważyć, gdyż dają one rękojmię najwyższej jakości.

Jak sprawdzić, czy laboratorium ma akredytację

Sprawdzenie, czy dane laboratorium posiada stosowną akredytację, jest bardzo prostej każda taka jednostka musi być zarejestrowana w Polskim Centrum Akredytacji, które to prowadzi listy jednostek posiadających odpowiednie certyfikaty, a także uprawnienia do ich nadawania. W bazie znajdują się nie tylko laboratoria badawcze, ale również, laboratoria medyczne, laboratoria wzorcujące, jednostki certyfikujące i sprawdzające. Wszystko po to, aby działalność badawcza i medyczna w Polsce była rzetelna i pewna, a podmioty, bez akredytacji nie mogły funkcjonować na rynku, oferując usługi niskiej jakości. Tylko posiadanie akredytacji jest gwarantem rzetelnie wykonanych badań i daje pewność otrzymanych wyników. Zarówno firmy, jak i osoby prywatne, które chcą posiadać badania wykonane zgodnie z zasadami sztuki, powinny korzystać tylko z jednostek znajdujących się w bazach danych PCA, można je sprawdzić w każdej chwili, mając dostęp do Internetu. Ze wspomnianych podmiotów, korzystają również organy administracji, które często prowadzą różnego rodzaju badania, w prowadzonych przez siebie postępowaniach, jednym z takich organów są Stacje sanitarno-epidemiologiczne, które badają wodę w punktach poboru, próbki żywności, a także inne wynikające wprost z przepisów prawa. Pobierane próbki są wysyłane do odpowiedniego laboratorium, a od wyników badań zależy finał postępowania.

artykuł sponsorowany

Pozostałe