Fotowoltaika – mity, w które nie wierz!

  • 06.06.2019, 23:36
  • artykuł sponsorowany
Fotowoltaika – mity, w które nie wierz!

Podziel się:

Nowe technologie pojawiające się na rynku nierzadko budzą w ludziach skrajne emocje. Jedni widzą w nich możliwości, szanse na lepsze. Inni negują ich zalety, podkreślając, że nie przyniosą nic dobrego. Fotowoltaika wchodząc na rynek nie spotkała się z niczym innym. Powstał szereg mitów, których celem było obalenie jej opłacalności. W które z nich nie powinniście wierzyć?

Przecież u nas nie ma słońca!

Często mówi się, że w kraju takim jak Polska, panele fotowoltaiczne nie są opłacalne, gdyż jest tu za mało słońca. Prawda? Niekoniecznie. Według wskaźników nasłonecznienie w Polsce na większości terenów to ponad 1000 kWh/m². Jest to ilość energii wystarczająca, aby energetyka słoneczna mogła się rozwijać. U naszych zachodnich sąsiadów fotowoltaikę stosuje się w dużo większym stopniu, a poziom nasłonecznienia Niemiec jest zbliżony do tego w Polsce.

Jak są chmury to nie działa!

System paneli fotowoltaicznych wbrew krążącym stwierdzeniom nie przestaje działać, kiedy niebo przysłaniają nawet gęste chmury. Promieniowanie może w mniejszej ilości, ale nadal dociera do ziemi. Generują one wówczas odrobinę mniej energii, jednak wciąż intensywnie pracują.

To szkodzi zdrowiu!

Zdarzyło Wam się usłyszeć, że fotowoltaika negatywnie oddziałuje na zdrowie? Mit jakich mało. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń, nie produkują dźwięków, oparów i innych substancji, które mogłyby jakkolwiek wpływać na ludzki organizm.

Przecież to się nie zwróci!

Inwestycja, która się nie zwraca. Każdy przypadek instalacji różni się od siebie i dlatego indywidualnie podchodzi się do nich już w momencie projektowania. Trzeba pamiętać, że jest to projekt długoletni, a zakup paneli nie zwróci się po roku. Jednak odpowiednio zaplanowana instalacja jest opłacalna. Dodatkowym atutem są np. systemy wsparcia: dotacje lub preferencyjne kredyty.

Potrzebne Ci pozwolenie, szkoda zachodu!

Montaż paneli fotowoltaicznych zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli moc planowanej instalacji nie przekracza 40 kW nie musicie posiadać żadnego pozwolenia.

Jakie jeszcze mity o panelach fotowoltaicznych krążą po świecie, czy jest coś o czym nie wspomnieliśmy? Z czym Wy spotkaliście się podczas montażu instalacji? Odpowiedzcie sobie koniecznie na te pytania!

Artykuł we współpracy z OZE Projekt.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (2)


Pozostałe