piątek, 19 kwietnia 2024 19:10
Reklama

Fotowoltaika – mity, w które nie wierz!

Nowe technologie pojawiające się na rynku nierzadko budzą w ludziach skrajne emocje. Jedni widzą w nich możliwości, szanse na lepsze. Inni negują ich zalety, podkreślając, że nie przyniosą nic dobrego. Fotowoltaika wchodząc na rynek nie spotkała się z niczym innym. Powstał szereg mitów, których celem było obalenie jej opłacalności. W które z nich nie powinniście wierzyć?
Fotowoltaika – mity, w które nie wierz!

Przecież u nas nie ma słońca!

Często mówi się, że w kraju takim jak Polska, panele fotowoltaiczne nie są opłacalne, gdyż jest tu za mało słońca. Prawda? Niekoniecznie. Według wskaźników nasłonecznienie w Polsce na większości terenów to ponad 1000 kWh/m². Jest to ilość energii wystarczająca, aby energetyka słoneczna mogła się rozwijać. U naszych zachodnich sąsiadów fotowoltaikę stosuje się w dużo większym stopniu, a poziom nasłonecznienia Niemiec jest zbliżony do tego w Polsce.

Jak są chmury to nie działa!

System paneli fotowoltaicznych wbrew krążącym stwierdzeniom nie przestaje działać, kiedy niebo przysłaniają nawet gęste chmury. Promieniowanie może w mniejszej ilości, ale nadal dociera do ziemi. Generują one wówczas odrobinę mniej energii, jednak wciąż intensywnie pracują.

To szkodzi zdrowiu!

Zdarzyło Wam się usłyszeć, że fotowoltaika negatywnie oddziałuje na zdrowie? Mit jakich mało. Panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych zanieczyszczeń, nie produkują dźwięków, oparów i innych substancji, które mogłyby jakkolwiek wpływać na ludzki organizm.

Przecież to się nie zwróci!

Inwestycja, która się nie zwraca. Każdy przypadek instalacji różni się od siebie i dlatego indywidualnie podchodzi się do nich już w momencie projektowania. Trzeba pamiętać, że jest to projekt długoletni, a zakup paneli nie zwróci się po roku. Jednak odpowiednio zaplanowana instalacja jest opłacalna. Dodatkowym atutem są np. systemy wsparcia: dotacje lub preferencyjne kredyty.

Potrzebne Ci pozwolenie, szkoda zachodu!

Montaż paneli fotowoltaicznych zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami nie wymaga pozwolenia na budowę. Jeśli moc planowanej instalacji nie przekracza 40 kW nie musicie posiadać żadnego pozwolenia.

Jakie jeszcze mity o panelach fotowoltaicznych krążą po świecie, czy jest coś o czym nie wspomnieliśmy? Z czym Wy spotkaliście się podczas montażu instalacji? Odpowiedzcie sobie koniecznie na te pytania!

Artykuł we współpracy z OZE Projekt.



Podziel się
Oceń

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 13 km/h

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AntolTreść komentarza: A bocianie gniazdo w mniejscowości Gniew na czynnym kominie piekarni nie można dodać żadnego komentarza!!!!!!Źródło komentarza: Biały bocian w gminie Gniew - w Jaźwiskach zamiast w... AfryceAutor komentarza: kxTreść komentarza: Drogi to temat rzeka, ale nie wyremontowanie całego odcinka, łącznie z dawną Kwiatową 11... to małostkowość. Kasa by się znalazła. A co z dojazdem do ul. Sadowej. Wiele osób idzie na skróty przez to klepisko i błoto po deszczu...Źródło komentarza: [GALERIA ZDJĘĆ] Otwarcie drogi w strugach deszczu. Ul. Kwiatowa w Tczewie wreszcie wyremontowana i oddanaAutor komentarza: Olga33Treść komentarza: Czas pakować torby, sezon żeglarski się zaczyna na dobre :)Źródło komentarza: Sklep żeglarski - gdzie zrobić zakupy przed sezonem? Autor komentarza: KarolTreść komentarza: Zgadzam się, to ważne kwestie i należy mieć je na uwadze. W końcu nikt nie chce dodatkowo użerać się z prawnikiem! Nie o to w tym chodzi! Dlatego takich "speców" jak M. Mickiewicz, to lepiej sobie darować.Źródło komentarza: Jak znaleźć dobrego adwokata? Kluczowe aspekty współpracy prawnejAutor komentarza: Marek L.Treść komentarza: Janek, ty nigdy nie byłeś nowoczesny i bezpieczny Odpuść sobie. Te twoje stare szmaty i przefarbowane włoski mówią o tobie wszystko.Źródło komentarza: Ruszyła kampania wyborcza. Komitet Obywatelski Jan Kulas 2024 ogłosił 50 Zadań Programowych dla Tczewa w latach 2024-2029
Reklama