Setna rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

  • 02.07.2019, 13:43
  • Opr. MW/RB
Setna rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego Fot. (mw)

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. W piątek 28 czerwca br. w dzień setnej rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego działacze Młodzieży Wszechpolskiej z Tczewa zorganizowali wiec upamiętniający to wydarzenie. Przypomnijmy, że jednym z postanowień traktatu było utworzenie niepodległego państwa polskiego po 123 latach niewoli.

Podczas obchodów narodowcy złożyli kwiaty oraz znicze pod wizerunkami sygnatariuszy Traktatu – Ignacego Paderewskiego oraz Romana Dmowskiego. Po oddaniu honorów prezes MW Tczew przemówił na temat istoty Konferencji Paryskiej i działań polskich delegatów, którzy dyplomatyczną drogą wywalczyli niepodległość dla naszej Ojczyzny.

- Dziś wypada setna rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego, Traktatu, który był kamieniem węgielnym pod budowę niepodległości naszej Ojczyzny 123 latach niewoli. I dziś zarówno te postacie, jak i ta data wciąż nie są okryte należytą czcią-mówił Rafał Buca, prezes tczewskiej Młodzieży Wszechpolskiej.

Następnie zgromadzeni na uroczystości wysłuchali utworu ,,Polska Fantazja” Paderewskiego, który jak zaznaczał prowadzący „swoją popularność nieustannie wykorzystywał do walki o sprawę polską, nawiązując do niej niemal w każdym swoim utworze”.
Następnie odczytał wstęp do ,,Myśli Nowoczesnego Polaka” Romana Dmowskiego, w którym to ojciec polskiej niepodległości wskazuje na konieczność budowy nowego typu polskości.

Na koniec prowadzący podziękował wszystkim za obecność i zaprosił do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Warto dodać, że na wiecu pojawił się radny powiatu tczewskiego – Jiry Studeny oraz znany, lokalny działacz społeczny – Stefan Kukowski.
 

Opr. MW/RB

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe