Dlaczego warto inwestować w wynajem krótkoterminowy?

  • 03.07.2019, 09:06
  • artykuł sponsorowany
Dlaczego warto inwestować w wynajem krótkoterminowy?

Podziel się:

Posiadając mieszkanie na wynajem, stajemy przed dylematem w jaki sposób czerpać z niego jak największe korzyści. Czy lepiej wybrać tradycyjny sposób, czyli wynajem długoterminowy, czy może jednak skorzystać z formy wynajmu krótkoterminowego? W poniższym artykule przedstawimy korzyści płynące z wybrania tego drugiego rozwiązania, które pomimo kilku ograniczeń, ma jednak też wiele zalet.

Cena najmu krótkoterminowego

Głównym czynnikiem przekonującym właścicieli mieszkań na wynajem do rozpoczęcia najmu krótkoterminowego jest cena uzyskiwana za pokój lub mieszkanie za dobę. Stawki dobowe potrafią być kilkukrotnie wyższe w porównaniu z tymi przy wynajmie długoterminowym. Ceny za nocleg kształtują się na podobnym poziomie jak te w hotelach trzygwiazdkowych, czy też w hostelach lub pensjonatach na odpowiednim poziomie i w dobrej lokalizacji. Po uwzględnieniu przez właściciela kosztów związanych ze sprzątaniem, doprowadzonymi mediami oraz z miesięcznym czynszem za lokal, mieszkanie w skali miesiąca, przy założeniu obłożenia na poziomie 75-80% przeliczeniu na dobę, generuje znacząco wyższe zyski w porównaniu z najmem długoterminowym.

Do kogo skierowany jest wynajem krótkoterminowy?

Z zakwaterowania w mieszkaniach lub pokojach wynajmowanych w trybie krótkoterminowym, najczęściej korzystają osoby będące w podróży businessowej lub turyści odwiedzający nasze miasto. Są to osoby, o z reguły, wyższej kulturze osobistej, spędzające mniej czasu w mieszkaniu, jak również bardziej szanujące wyposażenie. Osoby takie, poprzez charakter swojego pobytu, znacznie rzadziej korzystają ze sprzętów gospodarstwa domowego, a co za tym idzie, ich eksploatacja i zużycia są znacząco mniejsze. Również są to wielokrotnie osoby podróżujące samotnie lub w niewielkich grupkach, nieposiadające dzieci oraz zwierząt. Dzięki temu, możliwe jest uniknięcie zniszczeń dokonywanych przez zwierzęta domowe lub małe dzieci. Mieszkanie wynajmowane w systemie krótkoterminowym rzadko kiedy będzie również miejscem spotkań wielu osób, głośnych imprez, czy też innych uciążliwych dla sąsiadów zachowań.

Mniejsze koszty związane z wyposażeniem

Ze względu na populację zakwaterowywaną w takim mieszkaniu, wyposażenie go będzie się różnić o tego potrzebnego najemcom długoterminowym. Turyści oraz osoby podróżujące służbowo, nie będą potrzebować dużych szaf w zabudowie, wielu szafek, regałów na książki, schowków, czy też piwnicy. Dzięki temu, zaoszczędzimy na dodatkowym umeblowaniu, co w przypadku szaf, stanowić będzie znaczącą wartość. Ponadto, w piwnicy, sami będziemy mogli składować niepotrzebne lub zapasowe części i meble.

Na wyposażeniu pokoju takiego mieszkania powinno się znaleźć łóżko lub sofa, stolik, biurko z krzesłem, niewielka szafa, komódka oraz oczywiście telewizor. Dostęp do międzynarodowych stacji telewizyjnych umili czas każdego turysty, czy też businessmana. Ponadto w mieszkaniu takim, nie może zabraknąć internetu, który będzie niezbędny do dokończenia pracy lub sprawdzenia okolicznych atrakcji.

Kuchnia natomiast powinna zawierać podstawowy sprzęt AGD. Wystarczy niewielka lodówka, mała płyta grzewcza, oraz czajnik. Mile widziana jest również kuchenka mikrofalowa, czy też toster. Warto także zadbać o odpowiednie sztućce, kilka talerzy, kubków oraz garnek i patelnię. Choć w większości nie będą to osoby gotujące na stałe obiady, z pewnością z chęcią zjedzą śniadanie, czy też odgrzeją gotowe jedzenie. Z tego też względu warto wstawić w kuchni niewielki stolik z dwoma krzesłami, tak by goście mieli gdzie usiąść i spokojnie zjeść posiłek.

Pamiętajmy, że im bardziej stworzymy przestrzeń przyjazną, tym goście będą bardziej zadowoleni, a także unikniemy przenoszenia jedzenia i napojów w część wypoczynkową. Dzięki temu, częściowo unikniemy poplamionych i pozalewanych kanap, dywanów, czy też odcisków kubków na stoliku lub biurku.

Jak widać z powyższych punktów, wynajem krótkoterminowy przynosi wiele korzyści właścicielowi. Wyższe zyski, mniejsze koszty wyposażenia i napraw, jak również inna klientela. Niemniej jednak, należny pamiętać, że wynajem krótkoterminowy, to także większe obowiązki, jak i więcej poświęconego czasu własnego.

Artykuł powstał przy współpracy serwisu Sprzedawacz.pl oferującego bezpłatne ogłoszenia nieruchomości. (https://sprzedawacz.pl/nieruchomosci/)

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (1)


Pozostałe