Udana 11. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów

  • 08.07.2019, 08:45
  • IKM Gdańsk
Udana 11. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów fot. IKM Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Zakończyła się 11. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów. W ramach wydarzenia odbyły się 222 spotkania dla 21 622 osób. Najbardziej zaangażowani byli mieszkańcy Śródmieścia (27 spotkań), Ujeściska - Łostowic (15 spotkań), Wrzeszcza Górnego (14 spotkań), oraz Jasienia (13 spotkań). Do akcji włączyli się nie tylko gdańszczanie i gdańszczanki - 19 sąsiedzkich spotkań odbyło się również poza miastem.

Wydarzenia organizowane przez sąsiadki i sąsiadów co roku przybierają nowe formy. Do najpopularniejszych należały ogniska, grillowanie, zawody sportowe oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Organizatorzy prześcigali się w pomysłach, wśród których znalazły się między innymi pokazy wozu strażackiego i motocykli, nauka pierwszej pomocy, wspólne gotowanie, tworzenie konstrukcji, gry w bingo, prace poprawiające estetykę wspólnie zamieszkiwanych okolic, akcje #trashtagchallange (polegające na sprzątaniu okolicy), podchody i wiele, wiele innych międzypokoleniowych sąsiedzkich działań.

Nie zabrakło także lokalnego spaceru, który dla swoich sąsiadów zorganizował Marcin Wilga, znany gdański przyrodnik. Pokazał uczestnikom część lasu, która wkrótce ma stać się Kokoszkowskim Parkiem Leśnym. Innym ciekawym pomysłem był „Psi spacer Suchanino”, na którym spotkali się nie tylko sąsiedzi, ale również ich czworonożni pupile. Jak piszą organizatorzy wydarzenia: - Rozmowy o psach, o dzielnicy i o sobie nawzajem zaowocowały nowymi znajomościami. Na pewno niejeden spacer jeszcze przed nami. Z kolei w Jankowie pod Gdańskiem uczestnicy sąsiedzkiego spotkania mieli okazję poznać mieszkające w pobliżu… alpaki.

Wielu uczestników Dni Sąsiadów przyznało, że wspólne świętowanie stało się osiedlową tradycją, którą chętnie będą kontynuować. Spotkania organizowały grupy sąsiedzkie, nauczyciele, rodzice, stowarzyszenia, lokalne Koło Emerytów i Rencistów, pacjenci i wolontariusze Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza.

Gdańskie Dni Sąsiadów to święto mieszkańców, ich dzielnic, wspólnot mieszkaniowych i podwórek. Są doskonałym pretekstem, by poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Wspólna praca przy organizacji wydarzeń buduje sąsiedzkie więzi, integruje i daje impuls do dalszych inicjatyw związanych z najbliższą okolicą.

Więcej relacji znajduje się na stronie: http://dnisasiadow.pl/foto2019/

IKM Gdańsk

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe