Muzeum na wodzie. Kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej

  • 10.07.2019, 08:55
  • Żródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Muzeum na wodzie. Kolejne wydarzenie organizowane przez Muzeum II Wojny Światowej

Podziel się:

Oceń:

Muzeum na wodzie jest przedsięwzięciem mającym na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte. Dyrektor muzeum dr Karol Nawrocki zaprasza na edukacyjne rejsy na Westerplatte, w trakcie których poznać można historię gdańskiego portu, zobaczyć teren pola bitwy oraz przybliżyć sobie przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku.

Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a historycznym polem bitwy na Westerplatte – będącym zarówno symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony, powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Wizyta na Westerplatte, opowiadająca historię początku II wojny światowej w Polsce i tragiczną jesień 1939 roku stanowić miała wstęp do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie, z wątkami międzynarodowymi, wyczerpująco przedstawiałaby wystawa w Muzeum II Wojny Światowej.

W 2019 roku, tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, realizacja przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o tej wojnie, uwzględniającej teren Westerplatte, stała się możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum II Wojny Światowej, które w swojej działalności statutowej ma m.in. „ochronę, utrzymanie i rewitalizację zespołu obiektów architektury militarnej na terenie Westerplatte […]”, prowadzi konsekwentnie działania zmierzające do dogłębnego poznania dziejów historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, edukacji upamiętniającej zasługi i wysokie morale polskich żołnierzy broniących suwerenności ojczyzny we wrześniu 1939 r. oraz stworzenia plenerowego Muzeum Westerplatte w celu prowadzenia działalności edukacyjno-wystawienniczej oraz doprowadzenia zabytkowego obszaru pola bitwy na Westerplatte do stanu godnego rangi tego miejsca – symbolu.

W ramach stworzonego przedsięwzięcia jakim jest Muzeum na wodzie zapraszamy na edukacyjny rejs na Westerplatte, w trakcie którego wykwalifikowany przewodnik opowie w trakcie rejsu o historii gdańskiego portu, a następnie oprowadzi Gości po terenie pola bitwy na Westerplatte. Na statku poznamy kontekst wybranych obiektów pochodzących z badań archeologicznych prowadzonych przez Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (oddział Muzeum II Wojny Światowej), stanowiących pierwsze w powojennej historii półwyspu prace archeologiczne z prawdziwego zdarzenia. Zapraszamy także do odnalezienia kilkudziesięciu ciekawostek umieszczonych w różnych miejscach statku, które uzupełnią wiedzę o tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Westerplatte i uzmysłowią jego międzynarodowe znaczenie.

 

Terminy rejsów

13 lipca - 29 września 2019 r.

od wtorku do niedzieli)

 

Trasa: Nabrzeże pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance –> Westerplatte –> Nabrzeże pomiędzy Mostem Wapienniczym a kładką na Ołowiance

 

Cena: 40 zł

w cenie: rejs statkiem w obie strony i zwiedzanie Westerplatte z przewodnikiem polsko-angielskim

 

Rokład rejsów:

10:20 (powrót do Gdańska 14:10)

12:20 (powrót do Gdańska 16:10)

14:20 (powrót do Gdańska 18:10)

rejs dodatkowy: 16:20

UWAGA:

bilet na rejs dodatkowy obejmuje przejazd w jedną stronę w cenie 20 zł

możliwość nabycia biletu powrotnego pod warunkiem dostępności miejsc na statku

(odpłynięcie z Westerplatte o godz. 17:30),

bilet powrotny zakupić można wyłącznie na statku 5 minut przed odpłynięciem z Westerplatte – cena 20 zł.

 

Bilety do nabycia

• na stronie www.muzeum1939.pl (bilety do nabycia przez Internet z wyprzedzeniem 24 godzin przed planowanym rejsem)

• w kasach Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

• na statku u sprzedawcy (5 minut przed najbliższym rejsem)

 

Zaprasza

Dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe