Pierwszy rejs "Muzeum na wodzie"

  • 15.07.2019, 10:17 (aktualizacja 15.07.2019, 10:28)
  • Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Pierwszy rejs "Muzeum na wodzie"

Podziel się:

Oceń:

Uroczystym rejsem z udziałem wiceminista kultury Jarosława Sellina i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha rozpoczęło funkcjonowanie „Muzeum na wodzie” , którego celem jest stworzenie kompleksowej i spójnej opowieści o II wojnie światowej, uwzględniającej teren pola bitwy na Westerplatte.

W sobotnie przedpołudnie wśród grona zaproszonych gości oraz przedstawicieli mediów zainaugurowano, przygotowany przez dyrekcję Muzeum II Wojny Światowej, projekt „Muzeum na wodzie”. W ramach edukacyjnych rejsów zwiedzający będą mieli okazję poznać historię gdańskiego portu, a następnie zostaną oprowadzeni po terenie Pola Bitwy na Westerplatte. Idea stworzenia połączenia wodnego pomiędzy nowoczesnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a historycznym polem bitwy na Westerplatte – będącym zarówno symbolem początku jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości, jak i bohaterskiej obrony - powstała w kwietniu 2017 r., w momencie połączenia dwóch państwowych instytucji kultury: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. 


Zebrane osoby powitał gospodarz wydarzenia dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku:


Westerplatte to symbol, którym powinniśmy się opiekować niezależnie od tego, z jakiej części Polski pochodzimy. Symbol polskiej pamięci historycznej i narodowej. Gdy w 2017 roku połączono Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 wierzyłem, że wytworzy się synergia między potężną instytucją kultury, jaką jest Muzeum II Wojny Światowej i miejscem wypełnionym wartościami. Tak też się stało. Kontynuowaliśmy misję archeologiczną na Westerplatte wydobywając blisko 50 000  eksponatów. Stały się one podstawą do stworzenia wystawy „Westerplatte w 7 odsłonach”, która cieszy się wielkim uznaniem. Dziś inaugurujemy kolejny projekt będący owocem tej synergii.


Następnie głos zabrał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin:

Tak właśnie powinno być. Troska o Westerplatte powinna łączyć, a nie dzielić. Tak dzisiaj robimy i cieszę się z tej inicjatywy, którą podjął dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki i kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariusz Wójtowicz-Podhorski. Dziękuję, że dwa lata temu podjęli inicjatywę, aby uruchomić „Muzeum na wodzie”, by móc płynąć z centrum Gdańska i na pokładzie uruchomić opowieść o historii portu gdańskiego, Westerplatte.


Na pokładzie goście mieli okazję zapoznać się z planszami opisującymi historię półwyspu. Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum w trakcie rejsu opowiedział o historii gdańskiego portu oraz mijanych obiektów, przybliżając wiele ciekawostek i mniej znanych faktów.


Po Westerplatte gości oprowadził kierownik Oddziału Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Mariusz Wójtowicz-Podhorski, przybliżając historię walk pierwszych dni września 1939 r. oraz dotychczasowych działań Muzeum na terenie półwyspu.


Prowadziliśmy badania archeologiczne i obiecujemy, że wydobyte zabytki, pamiątki związane z obrońcami Westerplatte będzie można wkrótce zobaczyć tu na miejscu.


Również na Westerplatte Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków arch. Igor Strzok w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył na ręce dyrektora dr. Karola Nawrockiego ostatnią, setną, tablicę upamiętniającą "100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości”.W toku opracowywania założeń Programu Wieloletniego „Niepodległa” lista Pomników Historii, prowadzona od 1994 r. została poszerzona o kolejne fundamentalne dla polskiej kultury i tożsamości obiekty, w tym od dziś pole bitwy na Westerplatte.


Zapraszamy Państwa od niedzieli 13 lipca 2019 r. na kolejne edukacyjne rejsy na Westerplatte, w trakcie których będzie można poznać historię gdańskiego portu, a podczas oprowadzania po terenie pola bitwy, również przejmującą historię z pierwszych dni września 1939 roku. Wizyta na półwyspie jest świetnym wstępem do dalszego ciągu opowieści, którą bardziej uniwersalnie, z wątkami międzynarodowymi, wyczerpująco przedstawiamy na naszych wystawach w Muzeum II Wojny Światowej.

Terminy rejsów: 13 lipca - 29 września 2019 r. (od wtorku do niedzieli).


Rozkład rejsów:
10:20 (powrót do Gdańska 14:10)
12:20 (powrót do Gdańska 16:10)
14:20 (powrót do Gdańska 18:10)
 

Źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe