Wózki paletowe elektryczne - niezastąpione w magazynach i marketach!

  • 25.07.2019, 09:40
  • artykuł sponsorowany
Wózki paletowe elektryczne - niezastąpione w magazynach i marketach!

Podziel się:

Praca w magazynie czy hipermarkecie tylko z pozoru może wydawać się mało uciążliwa i łatwa. Jednak codziennie wiąże się z przyjmowaniem oraz rozładunkiem dziesiątek, a nawet setek zamówionych towarów. W takim przypadku nieocenioną pomoc stanowią wózki paletowe elektryczne, które dzięki swoim licznym zaletom usprawniają transport wewnętrzny i magazynowy. Chcesz wiedzieć o nich nieco więcej? Zapraszamy do lektury!

Czym są i jak powstały wózki paletowe elektryczne?

Wózki paletowe elektryczne, należą do kategorii wózków paletowych - czyli urządzeń przeznaczonych do składowania niskiego. Powstały w procesie przekształcenia i unowocześnienia tradycyjnych wózków paletowych ręcznych (tego typu jak tutaj), poprzez dodanie wydajnego, zwiększającego możliwości - silnika elektrycznego.
Jednak wprowadzenie napędu nie stanowiło końca istotnych zmian, a jedynie pociągnęło za sobą kolejne - w postaci dodania do niektórych modeli wózków paletowych elektrycznych masztu. Rozwiązanie to sprawiło, iż wózki paletowe (z masztem) przestały należeć już tylko i wyłącznie do kategorii wózków niskiego składowania, ale zyskały także zdolność unoszenia ładunków na wysokość nawet kilku metrów (dla porównania- tradycyjne paleciaki mogą unosić ładunki na ok 0,2 metra), co bardzo przydaje się w pracach na magazynach z wysokimi regałami.

czym-sa-jak-dzialaja-wozki-paletowe-elektryczne

Przeznaczenie i wykorzystanie wózków paletowych elektrycznych

Jak zaznaczono już w tytule, wózki paletowe elektryczne są wykorzystywane głównie w różnych gałęziach handlu, sprawdzając się w rozładunku oraz załadunku zamówień a także transporcie wewnętrznym i składowaniu. Ich niewielkie rozmiary i łatwa, intuicyjna obsługa sprawiają, że przedsiębiorcy chętnie decydują się na nie, nawet w przypadku niewielkich marketów.
W przeciwieństwie do wózków paletowych ręcznych, ich użycie w ogóle nie wymaga siły fizycznej, co stanowi znaczne ułatwienie dla obsługujących go operatorów i pozwala uniknąć nadmiernego wysiłku fizycznego czy ewentualnych urazów (wynikających z przeciążenia kręgosłupa itp).
Poza hipermarketami oraz magazynami (zarówno spożywczymi, jak i przemysłowymi) wózki paletowe elektryczne wykorzystuje się także:

  • w rolnictwie - do przygotowania i załadunku plonów do ich dalszego transportu;
  • w drukarniach;
  • w zakładach produkcyjnych do przewożenia elementów pomiędzy stanowiskami oraz przygotowania zamówień do wysyłki;
  • w ciężarówkach dostawczych (dzięki niewielkim rozmiarom wózki paletowe elektryczne mogą poruszać się bezpośrednio wewnątrz ciężarówek - rozmieszczając i pobierając z nich ładunki).

przeznaczenie-wozkow-paletowych-elektrycznych

Kiedy lepiej wybrać wózek paletowy niż widłowy?

Choć wózki widłowe czołowe elektryczne (takie jak tutaj) charakteryzuje większy udźwig i znacznie większa wysokość podnoszenia niż wózki paletowe elektryczne, czasem bardziej opłaca się wybrać właśnie te drugie. Dlaczego?
1. Wózki paletowe elektryczne mają znacznie mniejsze rozmiary niż wielkogabarytowe wózki widłowe, dzięki temu łatwiej im się poruszać nawet po wąskich korytarzach, czy pomiędzy regałami sklepowymi. Ich kompaktowa budowa sprawia, że są bardziej poręczne. Mają również lepszą zwrotność i mniejszy promień skrętu, co pozytywnie wpływa na wykonywanie czynności z zakresu transportu bliskiego na niewielkich powierzchniach magazynowych.
2. Paleciaki elektryczne są znacznie łatwiejsze w obsłudze. W ich przypadku wystarczy zapamiętać kilka prostych sekwencji i można przystąpić do obsługi. Operowanie paleciakiem nie jest skomplikowane. W przypadku tych pojazdów istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo wypadku czy upuszczenia ładunku (także z tego powodu, iż jest on unoszony na nieco mniejsze wysokości).
3. Ceny wózków paletowych są znacznie niższe niż koszty zakupu wózków widłowych. Jeśli zatem cena jest jednym z głównych czynników decydujących o zakupie nowego urządzenia - zdecydowanie w tym “starciu” górą będzie wózek paletowy.
Jak widać, paleciak elektryczny wygrywa z wózkiem widłowym nie tylko pod względem ceny, ale także - znacznie łatwiejszej, intuicyjnej obsługi i prowadzenia oraz możliwości sprawnego operowania pojazdem. Zalety wózków paletowych przekładają się na jeszcze jedną ważną, choć nie do końca wymierną korzyść - czyli mniejszy stres związany z obsługą. Operatorzy jednorazowo manewrują lżejszym ładunkiem, unoszonym na mniejsze wysokości - dzięki czemu ich praca i obsługa pojazdu nie stanowi aż takiego wyzwania jak w przypadku wózków widłowych czołowych czy wysokiego składowania.

Cena wózka widłowego elektrycznego

ceny-wozkow-paletowych-elektrycznych

Na rynku można znaleźć wózki widłowe elektryczne w bardzo zróżnicowanych cenach. Warto zastanowić się z czego to wynika? Przede wszystkim ze stanu technicznego pojazdu - używane urządzenia bywają zwykle o mniej więcej połowę tańsze niż nowe. Ale nie jest to jedyny decydujący czynnik.
Co zatem stanowi najważniejszą kwestie w kontekście ceny zakupu wózka paletowego elektrycznego? Jego marka. Tak, zgadza się. Decydującym o cenie czynnikiem jest marka pojazdu - znacznie taniej można nabyć niefirmowe urządzenia oferowane z Chin, niż oryginalne wózki znanego dealera. Czy jednak w tym przypadku “taniej” znaczy “lepiej”? Niekoniecznie. W przypadku urządzeń przeznaczonych do intensywnego użytkowania i codziennej wydajnej pracy oczekuje się, aby były przede wszystkim:

  • wykonane z dobrej jakości materiałów;
  • solidne i wytrzymałe;
  • objęte długą gwarancją.

O ile warunki te spełniają wózki paletowe pochodzące od sprawdzonych producentów, o tyle tego samego nie można powiedzieć o urządzeniach nieznanych marek, sprowadzanych do Polski przez pośredników kontenerami z Azji.
Zatem nie powinno nikogo dziwić, iż zaprezentowane kwoty będą dotyczyły raczej markowych modeli tychże pojazdów. Kwota od jakiej zaczynają się ceny firmowych wózków paletowych elektrycznych to ok. 20 000 zł (oczywiście w zależności od marki cena ta może być nieco niższa lub wyższa).
Warto pamiętać, iż koszt zakupu rośnie także w miarę wzrostu zaawansowania technicznego, mocy, udźwigu oraz wyposażenia pojazdu (np. w maszt czy podest lub miejsce dla operatora pojazdu).

Wózki paletowe elektryczne - podsumowanie

wozek-paletowy-elektryczny-podsumowanie

Wózki paletowe elektryczne z uwagi na swoją wydajność i długą żywotność dobrze sprawdzają się w różnego typu branżach - w tym głównie w obsłudze magazynów, hurtowni i innych tego typu miejsc związanych z przeładunkiem oraz gromadzeniem towarów.
Ich łatwa obsługa sprawia, że są praktyczne, a niewielka konstrukcja umożliwia sprawne poruszanie się nimi nawet na bardzo ograniczonych powierzchniach.
Przy zakupie wózka paletowego elektrycznego warto zadbać jednak, aby był on dobrej jakości - wózki znanych producentów znajdziecie np. tutaj.

artykuł sponsorowany

Zdjęcia (4)


Pozostałe