Budowa kanalizacji deszczowej na Wielbarku

  • 26.07.2019, 13:37
  • Joanna Pawłowska
Budowa kanalizacji deszczowej na Wielbarku fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

Rozpoczął się kolejny etap inwestycji pn. „Budowa kolektora deszczowego ze zbiornikiem retencyjnym i wylotem do rzeki Nogat w Malborku, dzielnica Wielbark”. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm MCC S.A. z siedzibą w Chodczu i Molewski Sp. z o.o. z Włocławka. W ubiegłym tygodniu rozpoczęto prace przy sieci kanalizacji opadowej i roztopowej prowadzącej do wybudowanego już nad Nogatem zbiornika retencyjnego o wymiarach 95m x 75m i pojemności blisko 8000 m3 wody; stąd woda popłynie do Nogatu.

Rurociąg złożony z 2 mikrotuneli będzie przebiegał na głębokości od 7 do 13 metrów. Z tego powodu zastosowano technologię bezwykopową tzw. mikrotunelingu, zbliżoną do stosowanej przy budowie metra. Jego trasa przebiega pomiędzy komorą znajdującą się na ul Wincentego Pola do zbiornika retencyjnego.

- Najpierw wprowadziliśmy do ziemi pionowo blachy wytyczając przyszły kwadratowy wykop o boku długości 9,5 m. Dopiero wtedy wybrano ziemię do głębokości 7 m. Na dnie została wylana 40 cm grubości warstwa uzbrojonego betonu. Dopiero wtedy ustawiliśmy metalową ramę pchającą z pierścieniem.

W miejscu przyszłego otworu do montażu rury tunelu, wykonano blok betonowy, a następnie wycięto blachy w miejscu wprowadzenia rurociągu - kolejno prac tłumaczy Jarosław Kropidłowski, Koordynator Robót Bezwykopowych.

(...)

Więcej w bieżącym numerze Gazety Malborskiej z dnia 24 lipca 2019

Joanna Pawłowska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe