KRUS informuje. Pamiętaj w okresie żniw

  • 01.08.2019, 09:24
  • kwidzyn1.pl
KRUS informuje. Pamiętaj w okresie żniw Fot. Henryk Dobrzański Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej ustala się proporcjonalnie do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Podziel się:

Oceń:

Okres żniw sezonu 2019 już się rozpoczął. Rolnicy wychodzą na pole, a wówczas wzrasta niebezpieczeństwo powstania nieszczęśliwego wypadku. Dlatego przypominamy o najważniejszych czynnościach, które należy podjąć, by taki wypadek został zarejestrowany.

Zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej należy dokonać niezwłocznie, najlepiej udając się do najbliższej Placówki Terenowej lub Oddziału Kasy, jednak nie później niż 14 dni od daty zdarzenia.

Zgłoszenia może dokonać poszkodowany, a także inna osoba: osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty lub pocztą elektroniczną. Niezwłocznie po zgłoszeniu wypadku wszczyna się postępowanie dowodowe. Uprawniony pracownik KRUS zobowiązany jest do ustalenia przyczyn i okoliczności wypadku, dokonując oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem oraz prowadząc postępowanie dowodowe. Podstawą tego postępowania są zeznania poszkodowanego i świadków zaistniałego zdarzenia. Terminowość zgłoszenia w ciągu 14 dni od daty wypadku jest bardzo istotna, ponieważ w toku postępowania dowodowego ustala się również czy zaistniała zwłoka w zgłoszeniu.

Wszelkich informacji można uzyskać podczas szkoleń bhp organizowanych przez KRUS, w najbliższej Placówce Terenowej lub Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz na stronie internetowej: www.krus.gov.pl .


Czy wiesz, że…

Zgodnie z ustawą z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło m.in. podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Rolnicy z powiatu kwidzyńskiego mogą zgłosić wypadek codziennie od poniedziałku do piątku, osobiście w Placówce Terenowej przy ulicy Ogrodowej 6. Tu też uzyskają szczegółowe informacje. Można też zadzwonić: 55 279 26 96 do pani Jolanty Szatanek, która jest inspektorem i zajmuje się prewencją oraz przyjmowaniem zgłoszeń o wypadkach.

kwidzyn1.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe