Tczewianie oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego.

  • 02.08.2019, 12:09
  • źródło: tczewska.pl
Tczewianie oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego. fot. W. Mocny

Podziel się:

Oceń:

TCZEW. Obchodzimy dziś kolejną 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego - 31 sierpnia 1944. Z tej okazji dziś o godz. 12.00 pod głazem pamięci w Parku Kopernika, oddano hołd walczącym bohatersko powstańcom oraz pomordowanym przez Niemców cywilom.

W tzw. godzinę „W” 1 sierpnia br. o godz. 17.00 dla upamiętnienia chwili wybuchu zrywu także w Tczewie zabrzmią syreny alarmowe. Warto w geście solidarności, tak jak warszawiacy - zatrzymać się i w ciszy oddać cześć tym, którzy wtedy oddali życie za Ojczyznę.

Uroczystości pod obeliskiem pamięci bohaterów II wojny światowej i powstańców warszawskich poprowadził Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Zarysował okoliczności wybuchu powstania, ówczesne tło polityczne oraz określił liczbę poległych i ofiar, które nawet w 75 lat po tamtym dramacie po dziś dzień budzą smutek i żal. Przypomniał, że zginęło ok. 20 tys. żołnierzy i ok. 250 tys. cywilów, wśród których były dzieci, kobiety i seniorzy.

Podczas uroczystości zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego” oraz powstańcze pieśni „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój” oraz „Marsz Mokotowski”.

Następnie przystąpiono do składania kwiatów. Kwiaty i znicze złożyły delegacje: władz miejskich z prezydentem i starostą wspólnie z dowództwem straży miejskiej, powstaniec warszawski Henryk Handke, harcerze, organizacje kombatanckie i inni.

źródło: tczewska.pl

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe