Co się dzieje w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku? Władze uczelni zabierają głos.

  • 21.08.2019, 08:35
  • red.
Co się dzieje w Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku? Władze uczelni zabierają głos.
Podziel się:
Oceń:

Dziennik Pomorza / PortalPomorza.pl - Był protest, artykuły prasowe, krytyczne komentarze. Władzom rektorskim AWFiS zostały postawione ciężkie zarzuty. Co się dzieje na uczelni?

- Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Paweł Cięszczyk: Uczelnie wyższe w Polsce pod rządami nowej ustawy o szkolnictwie wyższym przechodzą proces wielkich zmian – największych od 1989 roku. Nasza także. To rodzi konflikty interesów: jedni wprowadzają zmiany – które i tak są nieuniknione, bo wymusza je ustawa – drudzy bronią tego, co było. Myślą mniej więcej tak: uczelnia nie sprosta nowym wyzwaniom, trudno, ale my zachowamy to, co mamy. Tak dzieje się zresztą nie tylko u nas: stare walczy, często nie przebierając w środkach, z nowym. Te zasadnicze zmiany odbywają się dodatkowo rok przed wyborami rektorskimi. To zaostrza spory. W przypadku naszej uczelni sprawy mają się tak: zdecydowana większość społeczności akademickiej z wielkimi sukcesami idzie naprzód, a kilka – dosłownie kilka osób – bardzo głośno protestuje. Tak powstaje zupełnie fałszywy obraz rzeczywistości.

A co Pan odpowie tym, którzy twierdzą, że po prostu fatalnie rządzicie uczelnią?

- Ja nie prowadzę żadnej propagandowej akcji. Niech odpowiadają fakty – przytoczę tylko kilka. Po pierwsze, w roku 2011, kiedy władzę obejmował dzisiejszy rektor prof. Waldemar Moska, AWFiS w Gdańsku miała 7 mln złotych długu i nie posiadała płynności finansowej. Uczelnia była zatem w fatalnym stanie. Rok 2018, w którym zakończył się wprowadzony przez prof. Moskę program naprawczy, uczelnia zakończyła z wynikiem 14 mln złotych zysku. To mówi samo za siebie. Po drugie, powstała hala gimnastyczna Leszka Blanika, wybitnego sportowca, mistrza olimpijskiego związanego z naszą uczelnią. Jest to jedna z 5 pełnowymiarowych hal gimnastycznych na świecie – pod względem wyposażenia, nie waham się powiedzieć, najlepsza na świecie. W Europie nie ma sobie równych. Po trzecie, dzięki staraniom rektora Moski zupełnie nowej dynamiki nabrała działalność Narodowego Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich, które – mało kto o tym pamięta – jest częścią naszej uczelni. Powstała jedna z najpiękniejszych i najnowocześniejszych marin w Europie. Centrum jest stałym miejscem zgrupowań kadry olimpijskiej i narodowej Polskiego Związku Żeglarskiego. Po czwarte, zbudowana została nowoczesna infrastruktura. Między innymi, powstało kilka nowych, świetnie wyposażanych laboratoriów naukowych. Boisko piłkarskie zdobyło prestiżowy certyfikat FIFA, co oznacza, że mogą na nim trenować reprezentacje narodowe.

Po piąte, nakładem niemal 12 mln. złotych pochodzących z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska zrealizowano potężny projekt termomodernizacji wszystkich budynków AWFiS, przez co o 60 % zmniejszyły się koszty ogrzewania.

Po szóste – mamy znakomite osiągnięcia naukowe. Na Liście Szanghajskiej, światowym rankingu uczelni wyższych, nasza uczelnia jest najlepsza spośród wszystkich polskich uczelni kształcących dla potrzeb kultury fizycznej. W znanym i cenionym Rankingu Perspektyw – jesteśmy na 1 miejscu (ex aequo z dwoma innymi uczelniami). W parametryzacji, czyli ocenie dokonywanej przez MSWiN, nasz Wydział Wychowania Fizycznego otrzymał kategorię A. Zostaliśmy zatem zaliczeni do elity polskiej nauki.

I na koniec: nasza uczelnia otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego obligacje wartości 18 mln złotych, które już wkrótce zostaną uruchomione na niezbędne dalsze inwestycje: podniesienie standardu pokoi w akademikach oraz remont szatni i sanitariatów w całej uczelni.

- Jeśli jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

- Ja chcę mówić tylko o faktach. Pisano, że był protest. Rzeczywiście, rozpoczął się 12 czerwca w południe i zakończył 13 czerwca w południe. Wzięło w nim udział kilka osób, policzyłbym je na palcach jednej ręki. Akcję rozpoczęli – były prorektor i jeden z byłych pracowników. W kontekście tego, co mówiłem na początku, trudno uznać to za przypadek. Usiłowano za wszelką cenę rozszerzyć protest: były prorektor odstąpił od egzaminu i zaproponował przepisanie ocen z zaliczenia, a była przewodnicząca samorządu studenckiego weszła do sali, gdzie trwał egzamin, i nawoływała do protestu. Były to działania nielegalne: nikt nikomu nie odbiera prawa do protestowania, ale przecież prawo określa, kiedy i pod jakimi warunkami wolno protest ogłosić. Zresztą – tej nielegalnej akcji nie poparły ani związki zawodowe, ani samorząd studencki. Niestety – na tym nie koniec. Na tablicach zamontowanych przez protestujących, gdzie miały być wypisywane żądania wobec rektora, znalazły się anonimowe i nieprzyjazne wpisy przeciwko obecności młodzieży z Chin. Dysponujemy odpowiednią dokumentacją w tej sprawie. W nocy z 12 na 13 czerwca na terenie uczelni doszło do nielegalnego zgromadzenia. Trzykrotnie wzywana była przez władze uczelni policja. Nazajutrz rektor wydał specjalne zarządzenie, żeby zapewnić spokój na kampusie. Wydarzenia te mogły doprowadzić do nieobliczalnych skutków. Mówię o tym wszystkim z ogromnym smutkiem i ubolewaniem – po prostu wstyd za osoby, które całą tę nielegalną akcję wszczęły. Skrajna nieodpowiedzialność to w tym przypadku określenie delikatne.

- Ponoć władze uczelni biorą teraz rewanż i prześladują organizatorów protestu. Czy to prawda?

- Władze dbają o dobre imię uczelni i o przestrzeganie prawa. To nasz obowiązek, z którego nikt nas nie może zwolnić. Niestety dzieje się też tak, że kiedy brakuje argumentów, pojawiają się wobec nas ataki personalne, pomówienia, paszkwile. Bronimy godności w jedyny możliwy sposób: w sądzie jest kilka spraw o ochronę dóbr osobistych i zawiadomienia o przestępstwie. Autorzy pomówień będą tłumaczyć się na sali sądowej – jestem spokojny o wynik tych spraw. Prawda jest taka, że sprawy uczelni są całkowicie transparentne. Transparentne są także działania zawodowe osób, które były szkalowane.

Na naszej uczelni pracuje 350 pracowników naukowych. Podjęliśmy trud ogromnych reform. Wprowadziliśmy nowy statut, czyli swego rodzaju nową konstytucję naszej alma mater. Kosztem ogromnego wysiłku zmieniamy naszą uczelnię – i odnosimy sukcesy. Mówię o zdecydowanej większości społeczności akademickiej i o jej osiągnięciach. I oto cała ta społeczność stała się zakładnikiem dosłownie kilku osób, które z nieprawdopodobną determinacją niszczą wizerunek AWFiS, niweczą wysiłek nas wszystkich. Każdy pretekst okazuje się dobry, żeby uderzyć. Działania te od dawna nie mają nic wspólnego z troską o dobro wspólne.

- Główny zarzut stawiany władzom uczelni dotyczy pobytu chińskich studentów i obrotów finansowych związanych z ich pobytem. Pojawiły się pogłoski, że z uczelni wyprowadzane są pieniądze za pomocą Klubu Sportowego AZS AWFiS. Co Pan na odpowie na to?

- Po kolei. Po pierwsze, nowa ustawa o szkolnictwie wyższym kładzie nacisk na umiędzynarodowienie polskich uczelni wyższych. Nasza uczelnia była w tym rankingu bardzo nisko – obecnie należy do liderów. W roku 2015 nie mogliśmy się pochwalić prawie niczym – w tym roku przyjechało około 200 osób z zagranicy, a przychody z tego tytułu sięgną niemal 4 mln. zł. W roku 2020 planujemy osiągnąć około 5-6 mln. Tylko w ciągu ostatnich 2 lat podpisaliśmy 17 umów o współpracy z uczelniami azjatyckimi. Po drugie, trzeba pamiętać, że rektorzy bardzo wielu polskich uczelni jeżdżą dziś do Azji, zwłaszcza do Chin. Ale nie wszyscy z podobnymi rezultatami. Nie muszę przypominać, że Chiny są dziś w nauce i gospodarce potęgą porównywalną z USA. Współpracujemy z wielką uczelnią chińską, jedną z najlepszych na świecie: Beijing Sport University, który z kolei współpracuje z 79 uczelniami z 34 krajów. Chcemy wejść do tej sieci. To wielka szansa rozwojowa. Po trzecie – najważniejszy z międzynarodowych projektów, ten chiński o nazwie Belt & Road, dotyczy sportowców, którzy oficjalnie nie posiadają statusu studentów. Uczelnia w zakresie swojej statutowej działalności nie może prowadzić szkolenia sportowców. W tej sytuacji realizacją projektu Belt & Road zajął się Klub Sportowy AZS AWFiS Gdańsk, prowadzony w formie stowarzyszenia. Współpraca pomiędzy Klubem a Uczelnią opiera się na udostępnianiu Klubowi infrastruktury uczelnianej na zasadach odpłatności. Nie sposób w tej sytuacji zrozumieć na czym miałoby polegać wyprowadzanie zysków z projektu międzynarodowego, skoro jego beneficjentem jest Klub, a nie Uczelnia. Skorzystali wszyscy. Z jednej strony klub sportowy AZS AWFiS Gdańsk, który cztery lata temu znajdował się w stanie upadłości, a teraz posiada pełną płynność finansową. Z drugiej strony zwiększone też zostały przychody uczelni. Dodam, że sprawozdanie finansowe za rok 2018 zostało poddane badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta (wybranego przez Senat AWFiS) i uzyskało opinię bez zastrzeżeń.

- Z tego, co Pan mówi, wynika, że nie macie sobie nic do zarzucenia.

- Mówiłem o faktach – tylko o faktach. O osiągnięciach pracowników naszej uczelni – w obronie ich pracy oraz ich wysiłku. Ale warto pomyśleć jeszcze szerzej: AWFiS jest ważną częścią Trójmiasta i regionu. Powiedziałbym nawet, że swego rodzaju znakiem rozpoznawczym, bo przecież to z naszą uczelnią związani są tacy wybitni medaliści olimpijscy i mistrzostw świata jak wspomniany już Leszek Blanik, wioślarze Adam Korol i Tomasz Tomiak, Piotr Myszka (windsurfing), pływaczka Alicja Pęczak. Nie przez przypadek też podczas remontu kampusu uczelnianego, którego także dokonano za kadencji prof. Moski, zadbaliśmy o to, żeby był on miejscem otwartym dla mieszkańców pobliskich osiedli, są boiska, korty, miejsca do rekreacji.

- To co będzie dalej z AWFiS?

- Za rok wszystkie uczelnie zostaną poddane przez ministerstwo ewaluacji. Czekamy bez obaw – wyjdziemy z niej wzmocnieni. Fakty mówią za siebie – i nie zmieni tego żadna zła propaganda.

Dziękujemy za rozmowę.

red.

Komentarze (50)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Studentka
Studentka 19.09.2019, 23:55
Na AWFiS jest MASAKRA. Totalny bajzel organizacyjny, plan który pojawił się w połowie semestru, w planie studenici maja zajecia o innej godzinie niz ma prowadzacy.... Dział planowania, który nic nie wie i za nic nie odpowiada. Zajecia, które sie NIGDY nie odbyły, a ocena jest wpisana. Smierdzaca stołowka, brak zaplecza z salami i sprzetem(wszystko stare i zaniedbane). Nie pozdrawiam
NIKT na tej uczelni nic nie wie i za NIC nie jest odpowiedzialny!
STUDENT 1991-95
STUDENT 1991-95 05.09.2019, 18:42
Coś mi się wydaje, że ten pan Cięszczyk to chce być Rektorem w tym CHINA TOWN.... Obserwuję te wszystkie działania i czasami nie wierzę, że to się dzieje.No można spokojnie tasiemca nakręcić, tematy by się znalazły i byłaby całkiem niezła fabuła. Rektor i Prorektor mają parcie na władzę i na kasę ale zrobić taki numer kosztem własnego sumienia i honoru to jest poniżej jakiejkolwiek godności. Obydwaj powinni się podać do dymisji w trybie natychmiastowym. Mam nadzieję, że ten sms proszący o odpowiednie komentarze jest prawdziwy..... Ale jeśli faktycznie jest prawdziwy to pokazuje tylko jak pan prorektor P.C nisko upadł.... to już jest poniżej dna. Dlaczego na takie jazdy pozwala Ministerstwo?No to może jest szansa na kolejny wpis do historii i odwołanie rektora przez odpowiednie władze. Współczuję Wam obecni STUDENCI, że musicie w tym uczestniczyć i patrzyć jak można się stoczyć w pogoni za kasą i władzą.
porażka
porażka 05.09.2019, 16:40
Jeśli władze tej uczelni niczego nie zmienią w sposobie zarządzania nią to niedługo będą się kąpać jedynie w gronie swoim i przyjaciół z Chin w tym przysłowiowym już stołówkowym gównie.
studentka
studentka 05.09.2019, 16:34
Prawda jest taka: od ok roku brak jakiegokolwiek wspólnego miejsca dla studentów typu stołówka/bar, syf i smród, brak organizacji w dziale planowania, brak ławeczek w korytarzach, absolwenci traktowani po dziecinnym rozdaniu dyplomów jak nieznajomi zamiast zorganizowania wspólnego poczęstunku i oficjalnych zdjęć spotkania dla rodziny, fajne zajęcia ale same zapychacze czasu bez konkretów, duuuużo marnowania czasu studentów i nie przykładanie się do kolokwiów i zajęć.I najważniejsze! Potrzeba generalnego remontu odświerzającego bo jest dawny prl.Wystarczy spojrzeć na korytarze głównego budynku, hal czy basenu.Brak remontów to największy problem
znana wszystkim pani O.L.
znana wszystkim pani O.L. 05.09.2019, 20:19
Zastanówmy się w ogóle czy w tym roku "rozdanie dyplomów" się w ogóle odbędzie... Nie wspomnę oczywiście o tym kogo to kompetencja. ;)
emdżej
emdżej 05.09.2019, 16:16
Kiedy czytam komentarze osób którzy podpisują się vel "studenci" etc., to po prostu mam ochotę poznać ich historię i dokonania. Rozumiem że to, że nie ma stołówki, szatni, wolnych miejsc w akademiku (a jeśli już to te "drugiego sortu"), godzin studenckich na salach (no bo wszystkie zajęte przez naszych gości), to jak rozumiem Wam nie przeszkadza?! Nie przeszkadza Wam, że w zeszłym roku akademickim dostaliście plany zajęć w połowie października?! To Wam nie przeszkadza, tylko to że ktoś śmiał się za Wami wstawić wtedy ?! Na miłość Boską Belt and Road nie jest żadnym programem wymian tylko importu!...i nie studentów tylko dzieci które tu sobie trenują i mieszkają. Z resztą... co ja się tu irytuję komentarzami skoro 9/10 jest pisane przez Pana Cięszczyka i jego "znajomych" bo to aż bije z tych opinii.
Adrian  były absolwent
Adrian były absolwent 05.09.2019, 16:13
Powinni zburzyć tą uczelnie!!!
1. Sala gigantyczna na wyłącznosć pana blanika ... Ilu zawodników zaczęło prezentować poziom światowy?
Czy na sali na tak wysokim poziomie europejskim nie potrzeba trybun? Hala nie nadaje sie do organizacji żadnych imprez...
2. Specjalizacje to dno!!!
Tenia u pani doktor z Ukrainy jest na poziomie 0. Nic nie robisz zdajesz ale tez nic nie umiesz...
3. Restauracja na uczelni jest chińska... Porcje tanie ale kurczak jest z kościami i nie polecam!!!
Czy jaka kolwiek uczelnia na świecie zmieniła by swoją kuchnie pod studentów z awfis?
Nie polecam były absolwent. Pozdro dla pani marinki mam nadzieje ze jej przygoda szybko minie:)
Absolwentka
Absolwentka 05.09.2019, 15:47
Hala Blanika niedostępna dla studentów, a jedynie dla gimnastyków. Proszę się przejść na hale, w której musimy trenować, syf, brud i kurz. A z tego co też mi wiadomo, to sala nie spełnia warunków do organizowania imprez ze względu na brak widowni. Ocieplenie uczelni? Chyba pominięto dwie hale sportowe XI i XII. W zimę jest tam z 16-17°C i trenować się nie da. Co z prysznicami we wspólnych szatniach? Leci albo wrzątek albo woda jak lód, a dodatkowo wszędzie grzyb i pleśń. Student nie ma jak normalnie się wykąpać po zajęciach. O zostawieniu gdzieś torby z rzeczami nie wspominając, bo brakuje szatni na uczelni sportowej. Większość roku akademickiego spędziłam siedząc na podłodze w holu, ponieważ nie było gdzie usiąść, a nie każdy lubi śmierdzieć chińszczyzną.
Rzeczywiście, zmiany jak cholera. Myślałam, że uczelnia ma być w głównej mierze dla studentów w niej studiujących, a nie kadr narodowych, które mają tam konsultacje może 2-3 razy do roku.
Spiritus Movens
Spiritus Movens 05.09.2019, 15:38
Pawełku, zgodnie z Twoją smsową prośbą, kliknąłem by dodać swój komentarz. Pan profesor Cięszczyk jest najbardziej spoko gościem jakiego w życiu widziałem! Zawsze pomaga w trudnych sytuacjach. Raz mój kumpel Waldek nie wiedział jaki wybrać sobie temat pracy naukowej. Paweł od razu przyszedł mu z pomocą i Waldek już niedługo też będzie Profesorem "Belwederskim"! Brawo Paweł tak trzymaj!
tiaa
tiaa 03.09.2019, 19:49
Rektor to już powinien wybrać honorowe wyjście i sobie pójść. I zabrać tego orła powyżej ze sobą.
Nauczyciel akademicki
Nauczyciel akademicki 03.09.2019, 01:12
Dla przeważającej większości pracownikó AWFIS wydarzenia inspirowaneprzez grupę niezadowolonych z dotychczasowych apanaży pracowników dążących do objęcia władzy w uczelni i stworzenia swojego korporacyjnego układu jest bardzo przykrym przeżyciem i bezzasadnym oskarżaniem władz uczelni. Stąd też, poza kilkoma osobami, odcinają się od tej żenującej i dyskredytującej całą uczelnię jako instytucję próby prowokacji. Żałosne to tym bardziej, że są wśród opozycyjnie do władz uczelni nastawionych zasłużeni nauczyciele akademiccy przez lata cenieni wykładowcy. Mogli oni stanąć do walki o o władzę w uczelni i szukać poparcia swoich programów i podjąć walkę w oparciu o merytoryczny dyskurs. Wybrali jednak niestety populizm, oszczerstwa, kłamstwa, zniżają się do obrzydliwych wprost środków chcąc zniszczyć „unicestwić”, ponożyć swoich przeciwników. A na takie metody ma zgody przyzwolenia środowiska pracowników AWFiS które ma przecież wysoki poziom m***ny i etyczny. Ta grupa chce walczyć bezwzględnymi metodami i niszczyć Rektora i jego współpracowników którzy go wspierają. Później są zdziwieni i skarżą się że spotykają ich konsekwencję wykazanych im czynów nie zgodnych z prawem. Rektor Moska jest bardzo tolerancyjnym, mądrym i dążącym do zgody człowiekiem ale też musi bronić porządku dobrego imienia uczelni, bo jeżeli tego nie zrobi będzie działał na jej niekorzyść. I nie ma w tym nic z zemsty osobistej. Niech „opozycja” się nie zdziwi jak zaczną się zwolnienia dyscyplinarna, bo w takich przypadkach nie może być bezkarności. I na koniec uważam że jeżeli mieliby trochę honoru sami by odeszli, dotyczy to zaledwie 2-3 pracoeników. I jeszcze Rektor Moska powinien mieć tytuł Honorowego Rektora za uczelni z zapaści, dla wielu jest wzorem Rektora i człowieka. Dobrze też że ma u swojego boku Prorektora Ciężczyka człowieka bardzo zdolnego i kompetentnego i też jak on bezwzględnie i brutalnie atakowanego.
ihaha
ihaha 03.09.2019, 19:47
Brak przecinków, literówki, chaos myślowy. Źle się bawisz, Waldemarze.

Czy "ponożyć" to coś jak odnóżyć (pozbawić nóg?) :-) Bo raczej odmóżdzyć to się już nie da. Aha, Cięszczyk to taki profesor z błędem ( niestety nie Ciężczyk, a lżejszy kaliber)
Student
Student 23.08.2019, 17:10
Kiedy w końcu będą te wybory? Już się nie możemy doczekać.Moska rzeczywiście, że jest zużyty i najlepiej by było, gdyby odszedł jak najprędzej . Potrzeba kogoś bystrego. Cięszczyk powinien być rektorem i tak kieruje uczelnią.
Ja
Ja 23.08.2019, 19:03
Hehe, przestań, bo pęknę ze śmiechu, lepszy od rektora Moski? Cięszki kaliber ten profesor Cięszczyk. I to on zbudował halę Blanika? Super. Zna się znaczy na wszystkim, od sportu do budownictwa. Cięszki kaliber.
rollo
rollo 24.08.2019, 20:14
Co ty piszesz człowieku, może w końcu coś się ruszy ze stołówką, bo chińskie żarcie, które było na początku roku to jakiś cyrk. Może rektor to lubi, jak mówia ludzie z akademika, ale ja dziękuję bardzo, nie wyłącznie.
Pracownik
Pracownik 23.08.2019, 16:00
Cokolwiek by nie powiedzieć, poza drobnymi potknięciami takimi jak wybijające ścieki w barze i to, że mamy wciąż problemy z planem zajęć to wszystko jest super. Fajnie jak Prof Cięszczyk będzie już rektorem, nie mogę się doczekać. Pewnie wtedy komunikacja z Rektorem będzie lepsza, Prof Cięszczyk będzie bardziej otwarty na studentów, chętnie się z nimi dzieli swoimi różnymi doświadczeniami, znamy go od tej strony dobrze. A Chińczycy ? Chociaż trudno się z nimi dogadać, bo angielskiego się dopiero uczą, to zawsze można coś ciekawego zaobserwować, jak goście co nie mówią w języku wykładów świetnie sobie radzą. Brawo
Jolka
Jolka 23.08.2019, 15:24
Widać, że żadna z tych inicjatyw nie doszłaby do skutku, gdyby nie Profesor Cięszczyk. Brawo. Profesor Cięszczyk powinien jak najszybciej zastąpić obecnego, wypalonego już Rektora. Już od dawna uważam, że powinno się przyspieszyć wybory. Wtedy dopiero się będzie działo na uczelni. Pawełku trzymam za Ciebie kciuki
Obserwator
Obserwator 23.08.2019, 19:13
Dlaczego mi się wydaje, ze ktoś tu się bardzo wpycha na rektora. Ciekawe, co na to obecny rektor i jego ludzie. Profesor- następca tronu? A tron to wie? Cieeeeeeeekawe.
Pracownik AWFiS
Pracownik AWFiS 23.08.2019, 15:55
Bardzo dobry pomysł. Popieram, oby jak najszybciej, bo Moska widać, że zmęczony na maxa, powera brak, jak się jest atakowanym, zarzuty itd i trzeba się bronić. A Cięszczyk to fighter, z wszystkiego umie się wymiksowac.
Wdg instrukcji
Wdg instrukcji 23.08.2019, 12:28
Łubu dubu łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu, niech żyje nam. To mówiłem ja ,Jarząbek, trener trzeciej klasy, a ci co mówią ,że na uczelni coś śmierdzi i nie jest to zapchana rura w stołówce to nie ludzie to wilki
GRAŻYNA
GRAŻYNA 22.08.2019, 21:19
ZNAM PROF.CIĘSZCZYKA, JEST TO BARDZO MĄDRY I UCZCIWY NAUKOWIEC, ZNAM HEGO PRZESZŁOŚĆ I PROSZĘ MI WIERZYĆ ŻE ŁATWO MU NIE BYŁO DOJŚĆ TEGO MIEJSCA GDZIE OVECNUE JEST, KŁODY MU KŁADLI JEGO KOLEDZY I UCZELNUA NA KTÓREJ WCZEŚNUEJ PRACOWAŁ, POKONAŁ TO PO MIMO WSZYSTKO . WIERZĘ W JEGO OOTYMIZM I W TO CO MÓWI, PROF. JEST GODNY ZAUFANIA. ŻYCZĘ MU SZCZĘŚCUA NA DRODZE ZAWODOWEJ I PRYWATNIE.
majka
majka 04.09.2019, 23:23
Bzdury, bzdury, bzdury!!!
Z.
Z. 23.08.2019, 16:25
Zgadzam się z Tobą w 100%
Znałem Hitlera, to był bardzo dobry i ciężko pracujący człowiek, znakomity dowódca i artysta. Przeszłości też nie miał lekkiej bo w malowanim mu nie wyszło i mimo, że był najlepszy na lekcjach rysunku to do szkoły artystycznej w Wiedniu się nie dostał i bardzo źle to przyjął. Wyłącznie dzięki swojej ciężkiej pracy i uporowi doszedł tam gdzie był. Wielu ludzi wierzyło w jego optymizm oraz wizje świata i życzyło mu dobrze na każdej płaszczyźnie.

widzisz podobieństwo ??
Hipek
Hipek 22.08.2019, 21:09
:) Paweł dasz Rade we wszystkim.
zawiedziony doktorant
zawiedziony doktorant 22.08.2019, 20:47
...smutne, że tak mała grupa osób potrafi tak namieszać. Czy im aż tak zależy na władzy? Czy odcięcie od kasy tak boli? ...bo jeśli nie wiadomo o co chodzi... chodzi o kasę!!!
B. Frączek
B. Frączek 22.08.2019, 18:15
Przyglądam się dyskusji i w wielu komentarzach widzę stwierdzenia na temat niszczenia dobrego wizerunku uczelni i nasuwa mi się taka myśl:

To ze w Kościele Katolickim jest przez część księży uprawiana pedofilia to jak śmiemy o tym mówić i niszczyć przecież dobry wizerunek Kościoła ? ( wstydź się Panie Smarzowski )
Jest mi niezmierne źle ze muszę porównać pedofilie do zwykłego nierządu to chodzi o sam fakt czynienia zła ale wg rozumowania większości osób tu wypowiadających lepiej aby w/w pedofilia czy prostytucja miała miejsce niż ktoś miałby zniszczyć to bardzo cenne dobre imię.

Idąc dalej i patrząc na media społecznościowe to może dbanie o wizerunek należy zacząć od siebie, zwłaszcza piastując takie stanowisko.

Co do rzetelności niniejszego artykułu byłabym usatysfakcjonowana gdyby jego autor podpisał się z imienia / nazwiska ?

I już ostatnie odnośnie "faktów" jeżeli mówiąc o faktach macie Państwo na myśli fakt prasowy to zgoda, że jest to fakt ale używajcie proszę pełnej nazwy ponieważ fakty wg definicji słownika języka polskiego to co innego niż fakt prasowy.
https://sjp.pwn.pl/slowniki/fa…

To z czym tu mamy do czynienia to tylko interpretacja Pana Cięszczyk
B.C.
B.C. 22.08.2019, 17:33
Brawo Profesorze Cięszczyk.
Wreszcie cała prawda ujrzy światło dzienne.
Takich ludzi jak Pan wreszcie potrzeba na naszej uczelni.
sara
sara 22.08.2019, 17:16
Haha, świetne są te "obiektywne" komentarze "spontanicznie" zadowolonych ludzi :D Jak za komuny...
Z.
Z. 22.08.2019, 17:30
A Pani sądzi, że "spontaniczne" mogą być tylko komentarze hejterskie? Nie można po prostu wyrazić poparcia dla jakiegoś stanowiska, żeby tacy jak Pani nie mieli skojarzenia z komuną? Przemawiają przez Panią jakiś smutne doświadczenia życiowe czy to rodzaj "spontanicznej" obsesji? ;-)
sara
sara 22.08.2019, 17:58
Tak, tak, oczywiście ;) Ja po prostu zajrzałam w artykuł z ciekawości, a komentarze ścianą, pisane w tym samym stylu... Normalni ludzie tak nie piszą, nikt nie uwierzy, że to prawdziwe poparcie.

Żeby nie było, nie mam zdania w sprawie meritum sporu, czytałam z ciekawości, ale te komentarze rzuciły się w oczy.

Pozostałe