Uczcili pamięć powstańców

  • 09.08.2019, 07:00
  • (fox)
Uczcili pamięć powstańców Fot. Mirosław Wiśniewski

Podziel się:

Oceń:

KWIDZYN. Mieszkańcy Kwidzyna upamiętnili 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na kilka sposobów. Oficjalne uroczystości zorganizowane przez kwidzyński Hufiec ZHP odbyły się na Skwerze Kombatanów przy ul. Warszawskiej. Pamięć powstańców uczczono również na Rondzie im. Stefana Grota-Roweckiego czy też w oknach kwidzyńskiej szkoły katolickiej.

Uroczystości przypominające wydarzenia sprzed 75 laty rozpoczęły się od otwarcia wystawy mówiącej o Powstaniu Warszawskim. Ekspozycja stanęła przed wejściem do Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, a zorganizowana została przy współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zabrakło dźwięku syren o godz. 17.00

Oficjalne uroczystości powiatowe odbyły się natomiast na Skwerze Kombatantów przy ul. Warszawskiej, a zorganizował je kwidzyński Hufiec ZHP. Uroczystości miały rozpocząć się od dźwięku syren, które miały wybrzmieć punktualnie o godzinie 17.00, w rocznicę wprowadzenia Godziny „W”. Niestety choć phm. Andrzej Delewski, komendant kwidzyńskiego hufca ZHP, przez kilka minut czekał na dźwięk syren, które miały zostać włączone w budynku urzędu miejskiego, to ostatecznie się ich nie doczekał i uroczystości musiały odbyć się bez tego elementu. Po przypomnieniu wydarzeń sprzed 75 laty delegacje złożyły kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza. Hołd powstańcom złożyli instruktorzy, zuchy i harcerze kwidzyńskiego Hufca ZHP, którzy przebywają na obozach w Orkuszu, a także władze Kwidzyna oraz Prabut, radni miejscy i powiatowi oraz mieszkańcy Kwidzyna. Odśpiewano także kilka piosenek powstańczych, w tym „Warszawskie dzieci”.

Śpiewali Hymn Polski oraz wznosili okrzyki

Przed godziną 17.00 mieszkańcy zebrali się także przy Rondzie im. Stefana Grota-Roweckiego. Przy pomniku Polski Walczącej złożono kwiaty oraz zapalono znicze. Zebrani odśpiewali także Hymn Polski oraz wznosili okrzyki „Cześć i chwała bohaterom” oraz „Bóg, Honor i Ojczyzna”.

Dzieci pamiętały o powstańcach

O powstańcach pamiętały także dzieci z Placówki Wsparcia Dziennego prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Elbląskiej. W oknach budynku przy ul. Braterstwa Narodów pojawiły się rysunki z logo Polski Walczącej wykonane przez dzieci.

Fot. Mirosław Wiśniewski

(fox)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe