To już piąta edycja Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego

  • 09.08.2019, 07:05
  • (jk)
To już piąta edycja Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego fot. kwidzyn1.pl

Podziel się:

Oceń:

KWIDZYN. Ruszyła piąta edycja Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Już od minionego poniedziałku, można drogą elektroniczną lub papierową składać wnioski w sprawie własnych projektów. Termin ich zgłaszania mija 30 sierpnia.

Jan Kozłowski z Urzędu Miejskiego w Kwidzynie, zachęca do odwiedzenia strony interentowej Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Propozycję może zgłosić też osoba małoletnia

-Strona kbo.kwidzyn.pl to nie tylko baza wiedzy o Kwidzyńskim Budżecie Obywatelskim, ale również narzędzie do elektronicznego składania własnych projektów, a nawet głosowania. Na stronie znajduje się formularz zgłoszeniowy projektu, który można pobrać. Projekt może zgłosić także osoba małoletnia, ale wówczas do wniosku należy dołączyć zgodę opiekuna prawnego. Dokument taki także można pobrać ze strony. Mieszkańcy mogą zgłaszać propozycje projektów do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji. Projekty, które pomyślnie przejdą weryfikację zostaną poddane powszechnemu i bezpośredniemu głosowaniu. Najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów znajdą się w przyszłorocznym budżecie i zostaną zrealizowane - informuje Jan Kozłowski.

Na realizacje KBO przeznaczono 1 mln zł

Na budżet obywatelski nie przeznacza się dodatkowych środków. To pieniądze wydzielone z budżetu o przeznaczeniu których decydują mieszkańcy. Na wszystkie projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego przeznaczona jest kwota w wysokości 1 mln zł. Taka też będzie kwota w budżecie na 2020 r. Według samorządu budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o wydatkach miasta na określone zadania. KBO daje możliwość zgłaszania i promowania własnych pomysłów. Ich realizacja przyczynia się do poprawienia funkcjonowania nie tylko własnego otoczenia, ale i całego miasta. Należy jednak pamiętać, że można zgłaszać tylko takie projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych miasta, wynikających z ustawy o samorządzie gminnym. Nie można także z góry wybrać wykonawcy, gdyż pieniądze przeznaczone w budżecie na realizację projektów w ramach KBO to środki publiczne i wykonawcy wybierani są zgodnie z procedurami dotyczącymi zamówień publicznych.

Do realizacji trafią projekty z największym poparciem

Prawo głosowania, które zostanie przeprowadzone na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego ma każdy mieszkaniec miasta. O wyborze przedsięwzięć w ramach KBO decyduje ilość ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Za wybrane do realizacji uznane zostaną tylko te projekty, które otrzymały największą ilość głosów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski. Może się zdarzyć, że zgłoszone zostaną dwa lub więcej wniosków o podobnym przedmiocie lub lokalizacji, wówczas po uzyskaniu zgody wnioskodawców projekty mogą zostać połączone oraz poddane pod głosowanie jako jeden.

Materiały trzeba złożyć do 30 sierpnia

Projekty wraz z listą poparcia należy złożyć do 30 sierpnia, poprzez dedykowaną stronę internetową KBO lub bezpośrednio w Biurze Obsługi Ludności Urzędu Miejskiego w Kwidzynie przy ul. Warszawskiej 19. Na kopercie należy umieścić dopisek „Kwidzyński Budżet Obywatelski”.


Harmonogram Kwidzyńskiego Budżetu Obywatelskiego

Od 5 do 30 sierpnia -zgłaszanie projektów

Do 20 września - weryfikacja formalno-prawna projektów

20 września - ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie

Od 7 do 18 października - głosowanie

22 października - oficjalne ogłoszenie wyników

Gdzie będzie można głosować?

W formie elektronicznej będzie można głosować na stronie internetowej: kbo.kwidzyn.pl, natomiast w formie tradycyjnej w kilku punktach w mieście:

Urząd Miejski w Kwidzynie, ul. Warszawska 19, w godz. 7.00 - 16.00 od poniedziałku do piątku,

Kwidzyńskie Centrum Kultury, ul. 11-go Listopada 13, w godz. 8.00 - 5.00 od poniedziałku do piątku,

Hala Widowiskowo-Sportowa - Pływalnia, ul. Wiejska 1a, w godz. 8.00 - 21.00 codziennie,

Niepubliczne Przedszkole "Promyk", ul. Kazimierza Wielkiego 2, w godz. 10.00-16.00 od poniedziałku do piątku,

Biblioteka Miejsko-Powiatowa, ul. Kościuszki 54, w godz. 10.00-18.00 od poniedziałku do piątku.

(jk)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe