Rusza przebudowa bardzo kolizyjnego skrzyżowania w Rumi

  • 26.08.2019, 09:58
  • UM Rumia
Rusza przebudowa bardzo kolizyjnego skrzyżowania w Rumi fot. UM Rumia Zgodnie z założeniami prace budowlane mają się rozpocząć w poniedziałek 2 września i będą się wiązać m.in. z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na ulicy Starowiejskiej.

Podziel się:

Oceń:

RUMIA Już za kilka tygodnie niebezpieczne skrzyżowanie ulic Starowiejskiej, Wybickiego i Roszczynialskiego w Rumi przejdzie do historii. Tamtejsza infrastruktura zmieni się nie do poznania, dzięki środkom własnym samorządu oraz wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego. Koszt inwestycji to około 1,3 miliona złotych. Prace ruszą na początku września i będą powodować utrudnienia w ruchu.

Jak podkreślają władze miasta, jest to obecnie jedno z najbardziej kolizyjnych skrzyżowań w Rumi, a jego przebudowa była planowana na 2018 rok. Wówczas się to nie udało ze względu na nieplanowane wydatki spowodowane rządowymi obciążeniami.

– Inwestycja została przesunięta w czasie ze względu na to, że rząd obciążył nas dodatkowymi kosztami oświaty, a matematyki nie da się oszukać. Albo rezygnuje się z działań społecznych, albo przekłada się planowane inwestycje. Niemniej cieszę się ogromnie, że w końcu uda się tę inwestycję zrealizować – podkreśla Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

– Realizacja tej inwestycji jest możliwa, dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim. Jej łączny koszt to około 1,3 miliona złotych, z czego wkład finansowy miasta wynosi 670 tysięcy – dodaje wiceburmistrz Piotr Wittbrodt.

W ramach inwestycji przewidziana jest m.in. przebudowa nawierzchni skrzyżowania, montaż sygnalizacji świetlnej, wykonanie oznakowania pionowego i poziomego, a także wycinka dwóch kolidujących drzew. Wykonawcą jest gdańskie przedsiębiorstwo WPRD Gravel.

– Można powiedzieć, że będzie to inteligentne skrzyżowanie, ponieważ pojawią się tam pętle indukcyjne. Czujniki będą wykrywać nadchodzących pieszych i nadjeżdżające rowery, jednocześnie regulując sygnalizację świetlną. Dzięki temu rozwiązaniu ruch nie będzie się bezsensownie tamować – wyjaśnia burmistrz Michał Pasieczny.

Zgodnie z założeniami prace budowlane mają się rozpocząć w poniedziałek 2 września i będą się wiązać m.in. z koniecznością wprowadzenia ruchu wahadłowego na ulicy Starowiejskiej. Remont ma potrwać dwa miesiące.

– To jedna z trzech inwestycji, które chcemy zrealizować wspólnie z urzędem marszałkowskim. Kolejne, oczekujące, to przebudowa ronda Jana Pawła II oraz budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego aż do granicy z Kazimierzem – podsumowuje burmistrz Rumi.

UM Rumia

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe