Spacer historyczny „Śladami września 1939 roku”

  • 05.09.2019, 11:44
  • tj
Spacer historyczny „Śladami września 1939 roku” fot. nadesłane do redakcji

Podziel się:

Oceń:

TCZEW 80. rocznica wybuchu II wojny światowej obfitowała w wiele wydarzeń i uroczystości. Jedną z nich był spacer po Tczewie, który nawiązywał do wydarzeń historycznych z września 1939 roku. Wśród uczestników spotkania obecni byli Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego, Łukasz Brządkowski i Kazimierz Ickiewicz Radni Miasta Tczewa.

Pierwszym przystankiem podczas spaceru był Nowy Cmentarz przy ulicy 30 Stycznia. Dr Michał Kargul przedstawił historię 2 Batalionu Strzelców. Opowiedział o losach tej formacji wojskowej od 1926 roku, jej uzbrojeniu i wyszkoleniu. Przedstawił także wojenne losy żołnierzy i ich działania na terenie Tczewa. Na cmentarzu znajdują się kwatery, gdzie wielu z nich zostało pochowanych. Kolejnym punktem wędrówki była tablica, na której upamiętniono tczewskich harcerzy. Leszek Muszczyński opowiedział o losach niektórych z nich np. Hannie Hass czy Władysławie Jurgo. Wielu młodych ludzi 75 lat temu walczyło w powstaniu warszawskim także z grodu Sambora. Łukasz Brządkowski przedstawił historię życia i śmierci Michała Różanowskiego. 16 sierpnia 1939 pełniąc wartę na granicy polsko – gdańskiej w Konlniku został zastrzelony. Po 80. latach stowarzyszenie „Dawny Tczew” ufundowało tablicę na cześć polskiego żołnierza. Kolejnym punktem była „Fabryka Sztuk” w której przed laty funkcjonował zakład metalowy „Arcona”. To tutaj w latach 1939 – 1942 Niemcy utworzyli obóz przejściowy dla Polaków, których wyrzucono z domów i przesiedlano. Końcowym akordem była prelekcja Kazimierza Ickiewicza na wiślanym bulwarze o działaniach wojennych w dniu 1 września 1939 roku w Tczewie.

Licznie zebrani uczestnicy spaceru mogli połączyć wysiłek fizyczny ze zdobywaniem wiedzy o dziejach swojego miasta.

Organizatorem wydarzenia z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej było Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie.

fot. nadesłane do redakcji

tj

Zdjęcia (6)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe