Wyróżnienie dla Malborka

  • 20.08.2019, 07:00
  • na podstawie inf. prasowej MMM opr. red. Fot. T. Sułkowski
Wyróżnienie dla Malborka fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

MALBORK 9 sierpnia uroczyście otwarto w Malborku wystawę „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”. Nasze miasto jest dziewiątym, w którym ją zaprezentowano. Wszyscy, którzy przybyli na uroczysty wernisaż w piątkowe południe mogli skorzystać z oprowadzenia kuratorskiego dr Katarzyny Bock-Matuszyk z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, która jest autorką scenariusza wystawy.

Możliwość zaprezentowania wystawy w Muzeum Miasta Malborka jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Jesteśmy pierwszym małym miastem, w którym zagości "Wrastanie". Dzięki ogromnej pomocy Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" z Wrocławia, poprzez tę wystawę będziemy mogli opowiadać trudną i bardzo nam wszystkim bliską historię naszych ziem po 1945 roku – tak wystawę prezentowaną w ogrodzie Muzeum Miasta Malborka zapowiadała jego dyrektor, Dorota Raczkowska.

Wejście na wystawę znajduje się od ulicy Wareckiej. Ekspozycja zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych i osiąga wysokość ponad pięciu metrów. Na wystawie można zobaczyć ponad 300 archiwalnych zdjęć i filmów oraz nagrania relacji świadków historii. Zastosowany system oświetlenia pozwala na zwiedzanie ekspozycji także po zmierzchu.

Wystawa „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek” powstała w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Autorami koncepcji merytorycznej wystawy są dr Katarzyna Bock-Matuszyk oraz dr Wojciech Kucharski z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, a w skład zespołu autorskiego wchodzą m.in. specjaliści ze wszystkich instytucji Sieci Ziem Zachodnich i Północnych oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Projekt scenograficzny wystawy stworzyła firma JAZ+ Architekci z Warszawy.

Swoje cegiełki do sprowadzenia wystawy do Malborka dołożyli też lokalni partnerzy. Są to spółki PWiK i Nogat, Brokerzy Ubezpieczeniowi Verso, Gmina Malbork, Gmina i Miasto Nowy Staw, Gmina Stare Pole oraz Miasto Malbork które wspiera MMM w promocji wystawy.

Wystawa jest otwarta dla zwiedzających do 30 września br., codziennie do godz. 21.

na podstawie inf. prasowej MMM opr. red. Fot. T. Sułkowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe