XI Turniej Rycerski im. Albrechta III von Habsburga

  • 23.08.2019, 07:00
  • Robert Lijka
XI Turniej Rycerski im. Albrechta III von Habsburga fot. Tomasz Sułkowski

Podziel się:

Oceń:

SZTUM Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej oraz Muzeum Zamkowe w Malborku 17 sierpnia po raz jedenasty przygotowało Turniej Rycerski im. Albrechta III von Habsburga odbywający się na zamku w Sztumie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla całych rodzin.

W średniowiecznej wiosce, która pojawiła się na dziedzińcu sztumskiego zamku licznie przybyły „kwiat rycerstwa” - czyli bractwa rycerskie, między innymi z Chełmna, Bydgoszczy, Elbląga i Torunia - witał Arkadiusz Dzikowski - współzałożyciel Kapituły Rycerstwa Polskiego, namiestnik prowincji Prusy. Jest on także pracownikiem Działu Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku, którego oddziałem z kolei jest zamek w Sztumie.

Publiczność mogła podziwiać zarówno walki piesze, jak i konne pokazy. Nie zabrakło rewii średniowiecznej mody i średniowiecznych tańców, by przypomnieć wszystkim, że rycerze byli nie tylko twardymi wojownikami, ale też wytwornymi bywalcami balów, a często także – jakbyśmy dziś powiedzieli - „influencerami” mody, a czasem nawet wzorem cnót chrześcijańskich i dworskich manier. W ten nastrój dworskich zabaw wprowadził uczestników koncert muzyki dawnej w wykonaniu chóru „Lutnia”, a w tańcach brali też udział najmłodsi uczestnicy imprezy, którzy ponadto zmagali się w „biegach plebejskich”. Impreza kończyła się późnym wieczorem przemarszem z pochodniami, historyczną inscenizacją i pokazem fireshow.

XI Turniej Rycerski w Sztumie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra". Był to turniej jubileuszowy – okazją była 25 rocznica powstania Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

fot. T. Sułkowski

Robert Lijka

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe