sobota, 20 kwietnia 2024 02:13
Reklama

45 ognisko ASF w 2019 r. Strefy czerwone w powiecie sztumskim i malborskim

W gospodarstwie w gminie Jeziorany (pow. olsztyński, woj. warmińsko-mazurskie) 29 sierpnia stwierdzono 45 ognisko ASF w 2019 r. W gospodarstwie utrzymywano 10 świń.
  • Źródło: Rolnik Pomorski
45 ognisko ASF w 2019 r. Strefy czerwone w powiecie sztumskim i malborskim
Mapa stref z ograniczeniami

Autor: https://www.wetgiw.gov.pl

Dr lek. wet. Bogdan Konopka Główny Lekarz Weterynarii (GLW) informuje o publikacji decyzji wykonawczej Komisji (UE) z 3 września 2019 r. W związku z wystąpieniem na granicy woj. pomorskiego przypadku ASF nastąpiło rozszerzenie stref z ograniczeniami o część województwa pomorskiego (patrz mapa): 

obszar żółty (ochronny): powiat nowodworski; powiat malborski: gminy Lichnowy, Miłoradz, Nowy Staw, miasto Malbork; powiat sztumski: gminy Mikołajki Pomorskie, Stary Targ i Sztum; powiat gdański; Miasto Gdańsk; powiat tczewski; powiat kwidzyński;

obszar czerwony (objęty ograniczeniami): gminy Dzierzgoń i Stary Dzierzgoń w powiecie sztumskim, gmina Stare Pole w powiecie malborskim.

Na terenie woj. pomorskiego nie mamy strefy niebieskiej (obszar zagrożenia na którym odnotowano przypadki ASF). Najbliższe są w okolicach Pasłęka i Morąga.

Główny Lekarz Weterynarii 

apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń.

- W grzybobraniu nie powinny uczestniczyć osoby mające styczność ze świniami - podkreśla dr Bogdan Konopka i apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń. Dotyczy to stref: żółtej, czerwonej i niebieskiej.

2014. Pierwsze ognisko ASF w Polsce

Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt przy czym ich śmiertelność sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Pierwsze wystąpienie pierwotnego ogniska ASF w Polsce GLW oficjalnie potwierdził 23 lipca 2014 r., w gospodarstwie w miejscowości Zielona k. Gródka (pow. białostocki, woj. podlaskie).

Janusz Rokiciński

Źródło: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32019D1385&from=PL 

Mapy: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce

 


Podziel się
Oceń

słabe opady deszczu

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 24 km/h

Reklama