Pozostawienie ciała obcego w ciele pacjenta. Dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny lekarza

  • 13.09.2019, 09:17
  • materiał partnera
Pozostawienie ciała obcego w ciele pacjenta. Dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie za błąd medyczny lekarza

Podziel się:

Oceń:

Przeprowadzanie zabiegów i operacji nie jest, niestety, procesem wolnym od błędów lekarskich. Jednym z najczęściej spotykanych jest pozostawienie ciała obcego w ciele pacjenta, na przykład chusty, gazika, części opatrunku, a w skrajnych przypadkach nawet igły lub narzędzia chirurgicznego. Przyczyn bywa tutaj wiele, zaczynając od pośpiechu podczas wykonywania zabiegu aż do rażącego niedbalstwa lekarza. Częste powtarzanie się tego typu sytuacji sprawiło, że wprowadzono szczegółowe procedury liczenia narzędzi i opatrunków przed oraz po operacjach. Jednak nawet rygorystyczne przepisy nie wyeliminowały całkowicie takich przypadków. Warto wiedzieć, że jeżeli przydarzy się on Tobie lub komuś z Twojej rodziny, możesz ubiegać się o rekompensatę za doznane krzywdy.

Tego rodzaju błędy medyczne ujawniają się późno. Bądź wyczulony na charakterystyczne objawy

Pacjent, który opuścił stół operacyjny, zwykle zmaga się z różnymi bólami pozabiegowymi. Nie od razu więc może powiązać nękające go dolegliwości z niedopatrzeniem, jakiego dopuścili się lekarze. Zazwyczaj ból przy poruszaniu, ucisk czy problemy gastryczne albo ginekologiczne przypisywane są właśnie rekonwalescencji. Zdarza się też, że poszkodowany, mimo obecności w organizmie ciała obcego, nie zgłasza żadnych bolesnych symptomów, a do znalezienia go dochodzi dopiero przy rutynowym zabiegu, chociażby USG. Dlatego ujawnienie błędu medycznego może być długotrwałe, a diagnostyka – wskazywać na kłopoty zdrowotne, których w rzeczywistości nie ma. Przeprowadzane leczenie nie przynosi zatem oczekiwanych skutków, a pacjent spotyka się z niezrozumieniem. Jeżeli zatem podejrzewasz, że w Twojej rodzinie doszło do takiego przypadku, nie zwlekaj. Osobie poszkodowanej pomoże zarówno wykrycie źródła bólu, jak i uzyskanie odszkodowania za błędy medyczne. Sprawdź, w jaki sposób wesprzeć ją w cierpieniu.

Błąd lekarski nie jest normą w szpitalach. Możesz ubiegać się o odszkodowanie za jego wystąpienie

Gdy osoba poszkodowana wraz z badającymi ją lekarzami ujawni błąd medyczny, należy określić, kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach doszło do jego popełnienia. Na tym etapie potrzebne okaże się ustalenie jednostki medycznej, szpitala, poradni, a przede wszystkim lekarza przeprowadzającego zabieg lub operację. Następnie trzeba zgłosić roszczenie o odszkodowanie – może się to odbyć na drodze polubownego porozumienia albo sądownie. Zorientuj się, czy placówka posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, gdyż wtedy można zgłosić swoje żądanie bezpośrednio do ubezpieczyciela. Gdy dany szpital czy lekarz kwestionuje swoją odpowiedzialność, konieczne będzie złożenie wniosku do sądu. Wsparcie prawne otrzymasz w Ośrodku Pomocy Poszkodowanym, który dopomoże Ci w staraniach o należną rekompensatę finansową za przeprowadzony zabieg, a także za koszty leczenia i diagnostyki.

materiał partnera

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe