Historia Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem Jobstem Siedlerem

  • 19.09.2019, 08:14
  • Muzeum Gdańska
Historia Bractw Ław Dworu Artusa. Spotkanie z Hansem Jobstem Siedlerem Hans Jobst Siedler (2011), mat. IBedeker.pl

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK dzisiaj o godz. 17:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie z Hansem-Jobstem Siedlerem. Archiwista Bractw Ław Gdańskiego Dworu Artusa w Lubece przedstawi wyniki badań archiwalnych nad historią bractw w obecnym oddziale Muzeum Gdańska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Bractwa rozpoczęły swoją działalność w latach 80. XV w. Ich nazwy pochodzą od poszczególnych ław Dworu Artusa. Najstarsze ze zgromadzeń - św. Rajnolda – rozpoczęło swoją działalność w 1481 r. Najmłodszym jest Bractwo Ławy Malborskiej pod Naszą Drogą Panią Różańca (1487 r.). Ławy św. Krzysztofa i św. Trzech Króli rozpoczęły działalność odpowiednio w 1481 i 1482 r.

- Te cztery zgromadzenia skupiały reprezentantów elit miejskich aż do zakończenia II wojny światowej. Zniszczenie Dworu Artusa i emigracja przedwojennych mieszkańców przekreśliło podtrzymywanie dawnych tradycji w Gdańsku. Ławy i ich członkowie kontynuowali jednakże działalność po wojnie w Lubece. Archiwalia uległy rozproszeniu, znaczna część z nich pozostała w Gdańsku i nie była badana. Nasz gość opowie o wynikach długoletniej kwerendy – mówi Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Gdańska.

Wykład będzie tłumaczony na język polski.

W 2011 r. Hans Jobst Siedler z Lubeki przekazał dawnemu Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska między innymi grafiki Carla Schultza i Bertholda Hellingratha.

Kiedy: 19 września 2019 (czwartek), godz. 17:00

Gdzie: Sień Gdańska, Dwór Artusa, ul. Długa 43/44

Wstęp: bezpłatny

Prelegent: Hans-Jobst Siedler

Muzeum Gdańska

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe