sobota, 20 kwietnia 2024 09:03
Reklama

Poszerzamy horyzonty

GDYNIA Kultura we wszystkich swoich odcieniach i formach. Spotkanie nowoczesności z historią. A do tego otwarcie na szeroką widownię, która chce nie tylko oglądać, ale też czynnie brać udział w wydarzeniach. Konsulat Kultury właśnie startuje z drugim sezonem działalności.
Poszerzamy horyzonty

190 wydarzeń!

„Koszt życia” Martyny Majok, laureatki Pulitzera, cykl ekranizacji teatralnych w ramach „Teatroteki” czy przygotowane i prowadzone przez Bogusława Chrabotę debaty - to tylko część nowości przygotowanych przez Konsulatu Kultury.

- W modernistycznym, pięknie odrestaurowanym budynku, przygotowaliśmy bogaty program skierowany do wszystkich grup odbiorców. W sumie do końca grudnia odbędzie się niemal 190 wydarzeń – zapowiada Jarosław Wojciechowski, dyrektor Gdyńskiego Centrum Kultury.

Konsulat Kultury to wspólny projekt Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Miasta Gdyni, który stanowi platformę inicjatyw i spotkań społeczno-kulturalnych, ale przede wszystkim jest nowym miejscem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Przestrzenią, w której znalazło się miejsce na – teatr, kino, książki, spotkania, wykłady oraz programy edukacyjne dla całych rodzin.

W ciągu pierwszego roku działalności - od sierpnia 2018 roku, odbyło się 350 wydarzeń, w których wzięło udział 35 tysięcy widzów.

Pod wspólnym szyldem

- Mamy nadzieję, że odbiorców zainteresuje nowa oferta, a jednocześnie pozostaną wiernymi uczestnikami naszych dotychczasowych inicjatyw. Zebrane podczas pierwszego roku doświadczenia skłoniły nas do pewnych zmian programowych i wizerunkowych. Aby ułatwić widzom dotarcie do przygotowanej oferty, postanowiliśmy ujednolicić przekaz. Stąd też, wraz z rozpoczęciem nowego sezonu, wszystkie wydarzenia odbywają się pod szyldem Konsulatu Kultury – tłumaczy dyrektor Wojciechowski.

Zmiany dotyczą również programu, który zbudowany został wokół hasła „Poszerzamy horyzonty”. – W nowym sezonie zachęcamy do czynnego uczestnictwa w kulturze. Cykl debat, spotkań i dyskusji to pierwszy krok do wspólnego zastanowienia się nad stanem kultury, społeczeństwa, zarówno w sensie lokalnym jak i globalnym. Mamy nadzieję, że odbiorcy chętnie będą uczestniczyć w nowej ofercie, ale i propozycjach, które zapoczątkowaliśmy w pierwszym roku naszej działalności – dodaje Wojciechowski.

Pulitzer na scenie teatru!

Na widzów czeka bogaty repertuar spektakli teatralnych, w tym „Koszt życia” Martyny Majok w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Premiera już 4 października. W kolejnych tygodniach nie zabraknie tytułów, które zdobyły nie tylko uznanie widzów, ale również doskonałe recenzje: „Konsternacja” M. Von Mayenburga w reż. G. Chrapkiewicza, „Ożenek” Gogola w reż. Piotra Jankowskiego, „Lekko nie będzie” J. C. Islerta w reż. T. Sapryka czy „Marysia ma Rysia” E. Płoszajskiego w reż. A. Płoszajskiej. Ten ostatni tytuł skierowany jest to widza najmłodszego, ale jak pokazały reakcje publiczności - również dobrze bawią się na nim widzowie dorośli.

Poza znanymi cyklami - Jeden obraz, Historia Rock’n’rolla, Posłuchajmy razem czy Mała Gdyńska Filharmonia i Dźwiękomania, w programie pojawiły się trzy nowe propozycje:

- Młodzież w teatrze w ramach, którego zapraszamy młodzież szkolną i nauczycieli na spotkania z teatrem, który prowokuje, uwiera, nie daje spokoju. W ramach cyklu proponujemy spektakle, po których odbywać się będą spotkania z artystami i zaproszonymi gośćmi. Nie będzie to zwykła lekcja wiedzy o społeczeństwie, a raczej konfrontacja z trudnymi, bolesnymi, często kontrowersyjnymi tematami, z którymi styka się dzisiejszą młodzież. Jesteśmy przekonani, że współczesne i klasyczne teksty zrealizowane przez uznanych twórców, są doskonałym pretekstem ku temu.

- Teatroteka, to pokazy na dużym ekranie ekranizacji polskiej współczesnej dramaturgii produkowanej przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Na dużym ekranie pojawią się m.in. Iza Kuna, Maria Maj, Adam Ferency, Krzysztof Globisz, Piotr Głowacki i Dawid Ogrodnik. Od 2013 roku w ramach projektu powstało 50 oryginalnych realizacji, wiele z nich nagrodzonych zostało na międzynarodowych festiwalach. Właśnie te najlepsze pokażemy w Konsulacie Kultury. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Dodatkowo w grudniu odbędzie się edycja specjalna Teatroteki – noc w teatrze, w ramach której pokażemy aż 4 ekranizacje.

- Debata w Konsulacie – przygotowane i prowadzone przez Bogusława Chrabotę (redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”) spotkania z wybitnymi postaciami kultury i nauki, są zbudowane wokół istotnych problemów społeczno-politycznych. We wrześniu w ramach cyklu debata „Sztuka mówienia” z udziałem prof. Jana Zielonki, prof. Katarzyny Kłosińskiej i prof. Tomasza Swobody.

Zapraszamy do Konsulatu Kultury, obiektu, który doskonale wpisał się w modernistyczny i kulturalny szlak miasta, ale też obiektów partnerskich: Sali Koncertowej Portu Gdynia, Szkoły Muzycznej, Klubu Ucho czy Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Więcej szczegółów, repertuar i bilety: gck.gdynia.pl.


Podziel się
Oceń

zachmurzenie duże

Temperatura: 3°CMiasto: Gdańsk

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama