Nowy węzeł integracyjny Gdynia Chylonia

  • 25.09.2019, 10:45
  • UM Gdynia
Nowy węzeł integracyjny Gdynia Chylonia fot. mat. prasowe

Podziel się:

Oceń:

GDYNIA Za sprawą prac inwestycyjnych na placu Dworcowym w Chyloni północne dzielnice Gdyni zmienią się nie do poznania. Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia pozwoli tysiącom mieszkańców na swobodne przesiadanie się z auta do SKM-ki, trolejbusu lub autobusu i zmniejszy liczbę aut wjeżdżających do centrum miasta. Inwestycja będzie kosztowała prawie 46 milionów złotych.

Stała się możliwa dzięki pozyskaniu przez Gdynię dotacji ze środków europejskich na projekt pod nazwą „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez inwestycje infrastrukturalne, m.in. utworzenie węzła integracyjnego Gdynia Chylonia” Projekt w całości ma wartość 65.998.725 zł. Budowa węzła Chylonia jest jego częścią. Podpisanie umowy z generalnym wykonawcą budowy węzła przesiadkowego, którym jest konsorcjum spółek Rover Grupo, miało miejsce 23 września 2019 r.

- Cieszę się, że rozpoczynamy nowy rozdział rozwoju Gdyni. To jeden z najważniejszych projektów infrastrukturalnych, które realizuje miasto Gdynia dla mieszkańców Chyloni, Cisowej, Pustek Cisowskich i Demptowa. Wierzę, że zmiany, które z pewnością nastąpią po zakończeniu tej inwestycji, zostaną bardzo pozytywnie przyjęte przez mieszkańców. To będzie nowa jakość przestrzeni publicznej i zachęta do pozostawienia samochodu w domu lub w tym miejscu, na parkingu naziemnym lub podziemnym. Bardzo liczę bardzo na zmianę postaw i jeszcze częstsze korzystanie z transportu publicznego, który konsekwentnie rozwijamy i promujemy. Wierzę, że dla nas wszystkich, dla gdynian, troska o środowisko jest priorytetem – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Pod placem Dworcowym powstanie podziemny parking typu park&ride na około 140 miejsc wraz z infrastrukturą towarzyszącą i budynkiem toalet. Z parkingu będzie prowadziło bezpośrednie przejście na perony SKM-ki. Na miejscu powstaną także naziemne miejsca postojowe na krótki postój i zadaszony parking dla rowerów. Będą też miejsca dla taksówek. Węzeł uzupełnią wygodne chodniki i ścieżki rowerowe, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami, czytelne tablice z informacją pasażerską.

- Rolą samorządu jest kreowanie nowoczesnych rozwiązań transportowych, takich, które w sposób intuicyjny będą wybierane przez mieszkańców. Takim właśnie rozwiązaniem jest nowa przestrzeń i jej infrastruktura w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP Gdynia Chylonia. Ta inwestycja to nie tylko miejsce, w którym się znajdujemy, ale również obszar dookoła niej – powstaną nowe drogi dla rowerów, chodniki, ale przebudujemy także jezdnie, aby komunikacja z węzłem integracyjnym była możliwa każdym środkiem transportu. To nowa jakość, która odpowiada potrzebom naszych mieszkańców – nowoczesnych, dbających o środowisko, ale również wymagających najwyższych dostępnych standardów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

- Budowa tego węzła integracyjnego znakomicie wpisuje się w inteligentne zarządzanie miastem. To zachęta do przesiadania się z auta do komunikacji publicznej, a tym samym ograniczenie wpływu rosnącej liczby aut na środowisko. Węzły integracyjne, a ten jest pierwszym z planowanych, będą silnie powiązane z komunikacją miejską, zarówno w oparciu o trasy dotarcia, jak i powiązane z komunikacją tranzytową. System informacji pasażerskiej, możliwość przemieszczania się po dzielnicy rowerem, car sharingiem czy nowoczesnym taborem autobusowym zachęci do zostawienia swoich samochodów w domu, a to przełoży się na oszczędność czasu i pieniędzy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Nie zapomniano o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Na wszystkich przejściach dla pieszych znajdzie się specjalne fakturowe oznakowanie kierunkowe, na parking będzie można dostać się windą. Osoby z dysfunkcją wzroku będą mogły zorientować się w topografii miejsca za pomocą specjalnych planów dla osób niewidomych.

Węzeł integracyjny Gdynia Chylonia w liczbach:

5 748 m. kw. nowych chodników

46 nowych lamp LED (oświetlenie zewnętrzne)

170 lamp na parkingu podziemnym

1078 m. kw. nowej nawierzchni

810 metrów kwadratowych nowych dróg dla rowerów

2 454 nowych drzew i krzewów

1200 m. kw. trawników

UM Gdynia

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe