Debata Open House Gdańsk

  • 26.09.2019, 11:27
  • nota prasowa
Debata Open House Gdańsk

Podziel się:

Oceń:

GDAŃSK Oliwa - archipelag piękna. Przyszłość dzielnicy ogrodów. 27 września w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku odbędzie siędebata inaugurująca 3 edycję Festiwalu Open House Gdańsk.

z ekspertami organizowana wspólnie z mecenasem Festiwalu – trójmiejskim deweloperem Invest Komfort na stałe wpisała się w program imprezy. Już po raz piąty eksperci – urbaniści, architekci, przedstawiciele Urzędu Miasta i mieszkańcy dzielnicy spotkają się, by rozmawiać o historii i przyszłości miasta. Debatę poprowadzi Jakub Knera – dziennikarz, socjolog, a przede wszystkim gdańszczanin zaangażowany w ruchy miejskie.

- Celem debaty jest poruszenie istotnych zagadnień związanych z historią i rozwojem gdańskich dzielnic. Panel będzie oscylować wokół zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem miasta, czyli regułą, która gwarantuje satysfakcjonującą jakość życia oraz dobre samopoczucie mieszkańców. Zadamy sobie pytanie do jakiego punktu powinna dojść urbanizacja Oliwy, aby nie utracić jej romantycznego i sielskiego charakteru. – mówi Michał Adam Witkowski, kurator festiwalu.

W debacie udział wezmą: Tomasz Błyskosz – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej i krakowskich studiów podyplomowych, obejmujących zarządzanie dziedzictwem oraz ochroną zabytków architektury i urbanistyki, architekt i konserwator, obecnie kierownik Oddziału Terenowego w Gdańsku Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Łukasz Darski – jeden z najbardziej lubianych przewodników gdańskich oraz ekspert z dziedziny historii Gdańska i mieszkaniec Oliwy, Prof. Jacek Dominiczak – architekt, profesor ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich, autor teorii Przestrzeni Dialogicznej, Dorota Kucharczak – kierownik Zespołu Urbanistycznego Oliwa w Biurze Rozwoju Gdańska, Katarzyna Mrugała – architektka krajobrazu, od kilku lat realizuje projekt fotograficzny dokumentujący życie mieszkańców ulicy Kwietnej, dr hab. inż. Arch. Katarzyna Rozmarynowska - wykładowczyni na Wydz. Arch. Politechniki Gdańskiej i sopockiej Szkoły Wyższej. Specjalizuje się w dziedzinie architektury krajobrazu i historii sztuki ogrodowej, Michał Adam Witkowski – architekt i kurator programu trzech edycji Open House Gdańsk.

Tuż po zakończeniu debaty będzie miała miejsce premierowa prezentacja nowej inwestycji oraz ogólnodostępnego parku, które deweloper Invest Komfort wybuduje przy ulicy Opackiej. O koncepcji opowiedzą architekci odpowiedzialni za projekt osiedla – Jakub Bladowski z Roark Studio oraz Magdalena Sobótka ze Studia Krajobraz. Firma Invest Komfort od początku istnienia jest mecenasem festiwali Open House Gdańsk i Open House Gdynia.

Debata odbędzie się 27 września o godzinie 18:00 we wnętrzach odremontowanego budynku Spichlerza Opackiego z początku XVIII wieku, mieszczącego się na terenie Parku Oliwskiego, nieopodal Pałacu Opatów w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku. Wstęp wolny.

Jakub Knera – dziennikarz, kurator, socjolog. Autor strony noweidzieodmorza.com poświęconej muzyce. Współpracuje z Tygodnikiem Polityka, Magazynem Szum i Krytyką Polityczną. Współtworzy Fundację Palma, z którą organizuje m.in. Noc Wrzeszcza. Kurator festiwalu Jazz Jantar, współtwórca prezentacji Gdańska „Znajomi znad morza” w ramach ESK Wrocław 2016 oraz raportów przy Gdańskim Obserwatorium Kultury. W 2015 nominowany do tytułu Kulturysta Roku. Współpracuje z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej.

Open House Gdańsk odbędzie się w dniach 28-29 września 2019 r. Wydarzenie skupi się na Oliwie - dzielnicy Gdańska, której historia sięga XII wieku. Jest to fascynujące miejsce, gdzie z jednej strony można odnaleźć osadzoną w krajobrazie, pamiętającą Potop Szwedzki, zabytkowa kuźnię wodną, a z drugiej będącą wspaniałym przykładem cennej architektury powojennej halę „Olivia”.

Festiwal ma za zadanie nie tylko pokazać dziedzictwo architektoniczne miasta, ale również dzięki wydarzeniom kulturotwórczym, ma otwierać na drugiego człowieka. Wstęp do wszystkich lokalizacji jest bezpłatny, do niektórych obowiązują zapisy. Rezerwacje będą dostępne na stronie www.ohgdansk.org.

Aktualne informacje o festiwalu można znaleźć na: https://www.facebook.com/ohgdansk/

nota prasowa

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Melania
Melania 27.09.2019, 19:51
Wydarzenie samo w sobie bardzo ciekawe i wartościowe. Ogromny plus dla Invest Komfort za mecenat oraz za debaty - od dwóch lat jestem na każdej. Warto posłuchać dyskusji ekspertów nie tylko w kwestiach dotyczących stricte architektury, ale też (a może przede wszystkim) kierunków, w jaki zmierza miasto.

Pozostałe